Licytacja samochodu, którego nie możesz obejrzeć. Pamiętaj o tych zasadach

Maciej Piwowski
13.01.2022

Wielu osobom nie mieści się to w głowie, natomiast nie brakuje nabywców samochodów z drugiej ręki, którzy kupili je bez wcześniejszych oględzin. Najczęściej ma to związek z licytacjami, na przykład komorniczymi czy ogłaszanymi przez ubezpieczycieli za oceanem. To zrozumiałe, że gdy auto znajduje się np. w USA, to nikt nie poleci do Stanów specjalnie po to, aby obejrzeć wóz przed zalicytowaniem. Dlatego jest w tym sporo ryzyka, ale potencjalne korzyści także mogą być sowite. Sprawdź, jakich zasad warto się trzymać licytując samochód na odległość.

Drobiazgowo ustal swój budżet

I co najważniejsze – trzymaj się go! Nie możesz dać się ponieść emocjom podczas licytacji, ponieważ to grozi znacznym przepłaceniem za samochód i – pisząc kolokwialnie – zaliczeniem tzw. „wtopy”. Dokładnie zapoznaj się z opisem samochodu, sprawdź ceny identycznych modeli w dobrym stanie i oceń, ile możesz przeznaczyć na zakup ze świadomością, że trzeba będzie jeszcze sporo zainwestować w nabyty egzemplarz.

Poproś o dodatkowe informacje

Jeśli organizator licytacji ograniczył się tylko do opublikowania lakonicznego opisu samochodu, to nie wahaj się do niego zadzwonić lub napisać z prośbą o podanie większej ilości szczegółów. Masz prawo wiedzieć, co właściwie licytujesz, przy czym musisz też sobie zdawać sprawę z tego, że atrakcyjna cena wywoławcza może być spowodowana tym, że sprzedający nie jest w stanie ocenić stanu technicznego pojazdu.

Oceń wstępne koszty napraw

Jeśli wiesz, że samochód jest lub może być uszkodzony (o czym świadczy niska cena wywoławcza), to we własnym zakresie oszacuj, ile będzie Cię kosztować doprowadzenie go do ładu. Jeśli uznasz, że koszty będą bardzo wysokie z uwagi na np. konieczność sprowadzania części ze Stanów, to będziesz mieć jeszcze możliwość, aby wycofać się z udziału w licytacji.

Nie zapomnij o kosztach transportu, opłatach i podatkach

Wiele osób o tym zapomina i sądzi, że wylicytowana kwota jest jedyną, jaką przyjdzie im zapłacić za zakup auta z aukcji. Tymczasem to dopiero początek. Musisz pokryć prowizję organizatora licytacji, zapłacić podatki oraz oczywiście zorganizować transport auta do kraju, jeśli obecnie znajduje się ono np. w USA. Dokładnie policz, ile to wszystko będzie Cię kosztować, bo być może gra wcale nie jest warta świeczki.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie