Leasing czy wynajem długoterminowy samochodu dostawczego – co lepsze?

Marek Szydełko
22.07.2020

Chcąc wyposażyć swoją firmę w samochód dostawczy, musisz zastanowić się, jaka forma finansowania najlepiej sprawdzi się w Twoim przypadku. Obecnie oprócz tradycyjnego zakupu auta, możesz zdecydować się na leasing lub wynajem – czym różnią się te dwie formy i dla kogo są odpowiednie?

Chcąc wyposażyć swoją firmę w samochód dostawczy, musisz zastanowić się, jaka forma finansowania najlepiej sprawdzi się w Twoim przypadku. Obecnie oprócz tradycyjnego zakupu auta, możesz zdecydować się na leasing lub wynajem – czym różnią się te dwie formy i dla kogo są odpowiednie?

Leasing samochodu dostawczego a wynajem długoterminowy

Jest to rozwiązanie dla tych, którzy chcą mieć większą swobodę korzystania z samochodu. Po zakończeniu umowy leasingowej jest bowiem możliwy jego nabycia na własność. Biorąc pod uwagę same koszty finansowe bez uwzględniania usług dodatkowych, najczęściej okazuje się także, że po zsumowaniu leasing jest zauważalnie tańszym rozwiązaniem od wynajmu długoterminowego.

Wynajem długoterminowy samochodu dostawczego jest odpowiedni dla osób ceniących sobie przede wszystkim wygodę i kompleksową usługę. Stała rata miesięczna pokrywa wszystkie opłaty związane z eksploatacją pojazdu. Dodatkowym kosztem ponoszonym przez wynajmującego jest wyłącznie paliwo.

Co wybrać – leasing czy wynajem?

Aby odpowiedzieć sobie na pytanie, która forma finansowania samochodu dostawczego dla Twojej firmy będzie najlepsza, musisz zastanowić się, co jest dla Ciebie ważne. Przemyśl następujące aspekty:

  • Z wykupem lub bez wykupu – jest to główna cecha, która odróżnia leasing samochodu dostawczego od wynajmu długoterminowego. Po zakończeniu umowy leasingu zazwyczaj następuje wykup samochodu za jego symboliczną wartość. W przypadku wynajmu, po zakończeniu kontraktu zwracany jest do firmy, od której został wypożyczony.
  • Spłata wartości lub opłata za samo użytkowanie – kolejnym aspektem, który odróżnia te dwie opcje, jest wysokość raty miesięcznej. W przypadku leasingu korzystający spłaca z każdą kolejną ratą wartość samochodu powiększoną o marżę finansującego. Natomiast w przypadku wynajmu, poza marżą, korzystający płaci jedynie za użytkowanie pojazdu, nie spłacając jego wartości.
  • Z wpłatą wstępną lub bez udziału własnego – większość firm oferujących leasing wymaga, żeby klient wniósł udział własny, aby przystąpić do umowy. Natomiast przy wynajmie długoterminowym wpłata własna zazwyczaj nie jest wymagana.

Firmy oferujące leasing oraz wynajem auta dostawczego, takie jak Kangoor umożliwiają na zapoznanie się z dwoma opcjami i wybranie tej, która będzie najlepiej dostosowana do Twoich potrzeb.

Artykuł partnera serwisu.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.