Kwadratowy znak ograniczenia prędkości – czy wiesz, co oznacza?

Andrzej Winnicki
13.01.2023

Każdy kierowca musi znać znaki drogowe obowiązujące w naszym kraju, zarówno pionowe, jak i poziome. Okazuje się jednak, że szczególnie osoby, które prawo jazdy uzyskały wiele lat temu, mogą mieć problem z prawidłowym zinterpretowaniem niektórych znaków, stosowanych w naszym kraju od stosunkowo niedawna. Dobrym przykładem będzie tutaj kwadratowy znak ograniczenia prędkości. Wyjaśniamy, co on dokładnie oznacza.

Masz przed sobą kwadratowy znak z ograniczeniem prędkości? Lepiej się skup!

Tytułowy znak to D-43, który oznacza „Strefę ograniczonej prędkości”. Mijając taki znak kierowca musi zmniejszyć prędkość do dopuszczalnej, na przykład 50 km/h. Jednak w odróżnieniu od zwykłego okrągłego znaku, w tym przypadku ograniczenia nie odwołuje najbliższe skrzyżowanie.

Innymi słowy: kwadratowy znak informuje nas o tym, że ograniczenie prędkości obowiązuje w całej strefie, na przykład na osiedlu domów wielorodzinnych, w pobliżu szkół i przedszkoli czy centrum miasta.

Dodatkowo warto pamiętać, że ograniczenie prędkości w strefie pozwala zarządcy drogi na zastosowanie innych rozwiązań wymuszających na kierowcach zdjęcie nogi z gazu – na przykład progów zwalniających. Dodatkowo w takich strefach z reguły wszystkie skrzyżowania są równorzędne (obowiązuje zasada pierwszeństwa pojazdu z prawej strony).

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.