Konsekwencje wjechania w głęboką dziurę – sprawdź, co może się uszkodzić w Twoim samochodzie

Remigisz Szulc
08.08.2022

Co prawda stan polskich dróg w ostatnich latach znacznie się poprawił, ale wciąż wielu kierowców niestety zalicza nieprzyjemną przygodę – wjeżdża w głęboką dziurę. O ile przy niewielkiej prędkości nie powinno to spowodować poważnych problemów, o tyle jadąc z prędkością nawet tylko kilkudziesięciu kilometrów na godzinę można się już spodziewać kosztownych konsekwencji. Omawiamy je w naszym poradniku.

Uszkodzone elementy zawieszenia

Najgorsza, ponieważ najdroższa konsekwencja, to właśnie uszkodzenie zawieszenia. W wyniku wjechania w głęboką dziurę z dużą prędkością może dojść do zniszczenia końcówki drążka kierowniczego, pęknięcia sprężyny, uszkodzenia łożyska McPhersona, wahacza czy tulei. Najlepiej więc będzie dokładnie sprawdzić zawieszenie na stacji diagnostycznej.

Skrzywiona felga

Jest to podwójny problem dla właściciela samochodu. Po pierwsze: auto od razu zacznie się źle zachowywać na drodze (drgania, ściąganie, bicie). Po drugie: naprawa uszkodzonej felgi, zwłaszcza aluminiowej, wiąże się z niemałym kosztem. Jeśli felga nie bije, to i tak zalecamy wizytę u wulkanizatora, który sprawdzi koło na wyważarce.

Pęknięta opona

Trudno byłoby tego nie zauważyć, natomiast podkreślmy, że uszkodzenie opony w wyniku wjechania w dziurę nie zawsze jest widoczne na pierwszy rzut oka. Po takiej przygodzie koniecznie wysiądź z samochodu i dokładnie obejrzyj oponę, zwracając uwagę na to, czy nie pojawił się charakterystyczny bąbel świadczący o uszkodzeniu wewnętrznej struktury gumy.

Przestawiona zbieżność

To bardzo częsta konsekwencja wjechania w głęboką dziurę. Zaleca się wręcz, aby skontrolować zbieżność po każdym takim przypadku lub nawet po gwałtownym wjechaniu pod wyższy krawężnik. Przestawiona zbieżność fatalnie wpływa na komfort prowadzenia samochodu, przyspiesza zużycie opon oraz negatywnie odbija się na pracy zawieszenia.

Jeśli więc zdarzyło Ci się wjechać w bardzo głęboką dziurę, a uderzenie było potężne, to nie zwlekaj z wizytą w warsztacie. Dla własnego bezpieczeństwa warto się upewnić, że samochód, felgi i opony wyszły z tego bez szwanku, a jeśli nie, to przynajmniej zyskasz możliwość szybkiego naprawienia uszkodzeń, które mają bezpośredni wpływ na Twoje bezpieczeństwo.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.