Komu zlecić chip tuning silnika?

Jerzy Biernacki
18.01.2021

Chip tuning, czyli tuning elektroniczny, to bardzo popularny sposób na szybkie zwiększenie mocy jednostki napędowej i uzyskanie wyższego momentu obrotowego. Jest to metoda względnie bezpieczna, przynosząca rewelacyjne efekty, a przy tym całkiem niedroga. Trzeba natomiast pamiętać o jednym: niefachowo przeprowadzony chip tuning szybko spowoduje poważną awarię silnika i narazi właściciela samochodu na ogromne koszty. Jeśli więc jesteś zdecydowany na tuning elektroniczny i można go wykonać w Twoim aucie (no nie w każdym ma to sens), zacznij od poszukania dobrego warsztatu. Sprawdź, na co trzeba zwrócić szczególną uwagę.

Nie oszczędzaj

Praktyka pokazuje, że najlepszym kryterium wyboru firmy, która przeprowadzi chip tuning Twojego auta, jest niestety cena. Świetni fachowcy nie muszą rywalizować o klientów absurdalnie wysokimi rabatami. Mają markę i nie brakuje osób, które są gotowe zapłacić więcej, aby tylko mieć gwarancję zarówno doskonałego efektu, jak i bezpieczeństwa. Choć tuning elektroniczny wydaje się być banalnie prostym zadaniem, to w rzeczywistości tak nie jest. Wymaga to ogromnej wiedzy, wyczucia, znajomości poszczególnych jednostek napędowych, a przede wszystkim doświadczenia i profesjonalnego sprzętu.

Hamownia

Jeśli trafisz do firmy oferującej chiptuning, która nie ma własnej hamowni, to lepiej grzecznie podziękuj za ofertę i zastosuj metodę angielskiego wyjścia. Hamownia to absolutnie niezbędny element wyposażenia zakładu tunerskiego. Służy ona do sprawdzenia aktualnej mocy i momentu obrotowego silnika, co z kolei pozwala ocenić, w jakiej jednostka jest kondycji. Na tej podstawie fachowiec podejmuje decyzję, czy w ogóle zaoferuje swoją usługę klientowi, a także deklaruje, jaki uzysk mocy i momentu jest możliwy do zrealizowania.

Uważaj na „magików”

Mianem „magików” określamy przede wszystkim domorosłych tunerów oraz mistrzów osiedlowego marketingu, którzy bazują na tym, że składają klientom obietnice bez pokrycia. Jeszcze gorsze jest podejście tunerów, którzy rzeczywiście uzyskują rewelacyjny wzrost mocy i momentu, ale robią to nie zważając ani na stan silnika, ani na jego realne możliwości mechaniczne. Efekt jest taki, że zachwycony klient z odczytem w ręku wyjeżdża z warsztatu, cieszy się fantastycznymi osiągami, ale niestety do czasu.

Dlatego nadrzędna zasada brzmi: jeśli ktokolwiek obiecuje Ci zwiększenie mocy silnika bez ingerencji w mechanikę o np. 50%, to omijaj taki warsztat szerokim łukiem. Najlepiej kieruj się po prostu renomą zakładu i wybierz taki, który ma świetne opinie. Nawet, jeśli znajduje się w innej miejscowości.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.