Kompleksowa regeneracja zacisków hamulcowych

Maciej Piwowski
22.12.2015

Hamulce to kluczowy element spośród tych, które mają wpływ na bezpieczeństwo jazdy. Ich dobra kondycja jest warunkiem poprawnego zachowania pojazdu podczas zatrzymywania, koniecznością jest zatem regularny serwis. Przy tej okazji warto zadbać też o stronę wizualną. Oprócz elementów mechanicznych, potrzebna też będzie farba do zacisków hamulcowych.

Kto może to zrobić?

Zaciski hamulcowe, jak każdy element eksploatacyjny pojazdu, podlegają naturalnemu zużyciu. Trudne środowisko pracy, na które składa się wysoka temperatura i agresywne działanie płynu hydraulicznego, sprawia, że po pewnym czasie zacisk ulega zużyciu. Nowy element to znaczy wydatek, na szczęście zaciski hamulcowe można regenerować. Jest to także doskonała okazja do odświeżenia ich wyglądu.

Wbrew pozorom, naprawa zużytego elementu nie jest specjalnie skomplikowana. Takiej czynności może podjąć się każdy, kto posiada pewne zdolności manualne i oczywiście odpowiednią wiedzę. Podobnie wygląda kwestia malowania elementu. Nie jest tui potrzebny żaden fachowy sprzęt, wystarczy odpowiednia farba do zacisków hamulcowych.

Jeżeli nie czujesz się na siłach, aby samodzielnie dokonać naprawy, pozostaw tę czynność mechanikowi. Pamiętaj, że samochód z niesprawnym układem hamulcowym stwarza poważne zagrożenie w ruchu. Od jakości przeprowadzonej regeneracji może zatem zależeć nie tylko Twoje życie i zdrowie, ale także bezpieczeństwo innych kierowców i pieszych.
 

Od czego zacząć?

Zanim przystąpimy do demontażu zacisków, należy zadbać o zaciśnięcie przewodu hamulcowego. Możemy w tym celu użyć klucza samozaciskowego. Następnie odkręcamy jarzmo od zwrotnicy. Zacisk warto podwiesić na kawałku wytrzymałego drutu, element nie może zwisać na przewodzie! Teraz mamy dostęp do wszystkich kluczowych elementów zacisku.

Regenerację warto przeprowadzać kompleksowo. Wymieniamy zatem tłoczek, wszystkie gumowe i metalowe elementy uszczelniające oraz osłony prowadnic. Tak zregenerowany element posłuży jeszcze długo, a koszt całej operacji zamyka się w kwocie kilkudziesięciu zł. Na koniec należy pamiętać o odpowietrzeniu układu.

Strona wizualna

Czynności naprawcze są doskonałą okazją do odświeżenia wyglądu zacisków. Zanim zamontujesz element, warto poświęcić trochę czasu na kosmetykę. Wszystko, co będzie potrzebne, to farba do zacisków hamulcowych, środek odtłuszczający i zwykła bądź mechaniczna szczotka druciana.

W pierwszej kolejności oczyszczamy powierzchnię z zabrudzeń i rdzy. W tym celu warto sięgnąć po wiertarkę wyposażoną w specjalną nakładkę. Następnie dokładnie odtłuszczamy powierzchnię. Na tak przygotowany zacisk nakładamy farbę do zacisków hamulcowych. Po wyschnięciu możemy przystąpić do montażu elementu.

Autor: tekst powstał w oparciu o materiały dostarczone przez Lakiery24

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie