Kiedy warto zainwestować w opony klasy premium?

Antoni Kwapisz
03.03.2023

Opony z najwyższej półki są znacznie droższe od „średniaków” czy tym bardziej coraz popularniejszych „chińczyków”. Wśród kierowców panuje przekonanie, że ogumienie klasy premium jest zarezerwowane dla luksusowych samochodów, co oczywiście jest daleko idącą nadinterpretacją. W rzeczywistości zakup opon premium może być sens również wtedy, gdy na co dzień jeździsz kilkuletnim samochodem klasy C. Sprawdź, kiedy taka inwestycja może się szczególnie opłacić.

Gdy pokonujesz duże przebiegi

Jeśli w ciągu roku pokonujesz od 30 tysięcy kilometrów wzwyż, to opony premium są dla Ciebie. Wynika to z ich większej wytrzymałości, czyli wolniejszego zużywania się. Inwestycja w takie opony może być po prostu opłacalna z ekonomicznego punktu widzenia.

Gdy masz samochód z mocnym silnikiem

Posiadacze dynamicznych aut, oferujących znakomite osiągi, powinni ograniczać się wyłącznie do wyboru opon z segmentu premium. Specyfiką takiego ogumienia jest to, że pozwala w pełni wykorzystać potencjał jednostki napędowej, zwłaszcza na mokrej nawierzchni (dużo lepsza przyczepność podczas ruszania i gwałtownego przyspieszania).

Gdy jeździsz w zmiennych warunkach pogodowych

Jeśli z racji wykonywanej pracy czy po prostu zainteresowań (np. częste wyjazdy po Europie z rodziną) zdarza Ci się podczas jednej trasy doświadczyć różnych warunków pogodowych, to zakup opon klasy premium będzie dobrą decyzją. Zapewnią Ci one wysoki poziom bezpieczeństwa, ponieważ takie opony z reguły nie mają ewidentnie słabych stron, dobrze sprawdzając się zarówno na suchej, jak i mokrej nawierzchni.

Gdy szukasz opon całorocznych

Coraz popularniejsze opony całoroczne rzeczywiście mogą się sprawdzić w polskim klimacie. Kilka dni ze śnieżną pogodą nie jest od razu powodem, aby inwestować w drugi komplet opon zimowych – zwłaszcza w przypadku osób mieszkających w centralnej Polsce lub na zachodzie naszego kraju.

Decydując się na zakup opon całorocznych pamiętaj jednak, aby nigdy na nich nie oszczędzać. Tutaj naprawdę jest sens zainwestowania w ogumienie klasy premium, które powinno się zachowywać przewidywalnie w różnych warunkach pogodowych.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie