Kiedy warto podnieść zawieszenie samochodu?

Marek Szydełko
23.10.2023

Obniżanie zawieszenia to jeden z najpopularniejszych zabiegów tuningowych. Okazuje się jednak, że część właścicieli preferuje odwrotne rozwiązanie, czyli podniesienie zawieszenia samochodu. Celem nie jest oczywiście poprawa wyglądu auta – chodzi tutaj wyłącznie o względy użytkowe. Dowiedz się, kiedy warto podnieść zawieszenie samochodu poprzez np. zmianę sprężyn.

Gdy auto ma obniżone zawieszenie

Zacznijmy od wcale nie tak rzadkiej sytuacji. Jeśli kupiłeś samochód, w którym zostało obniżone zawieszenie i już wiesz, że nie do końca Ci to odpowiada, to warto przeprowadzić odwrotny zabieg. Będzie on polega na powrocie do oryginalnych elementów zawieszenia, przede wszystkim sprężyn, co pozwoli przywrócić fabryczne wartości.

Użytkowanie auta na drogach gruntowych

Jeśli kierowca codziennie pokonuje drogi gruntowe, których jakość pozostawia wiele do życzenia, a po opadach deszczu czy wiosennych roztopach stają się one trudno przejezdne, to jest to dobry powód, aby podwyższyć zawieszenie w samochodzie.

Jazda wyłącznie w warunkach miejskich

Jeśli nie planujesz jeździć samochodem w trasie, zwłaszcza po autostradach i drogach ekspresowych, na których rozwija się znaczne prędkości, to warto rozważyć podwyższenie zawieszenia. Ten zabieg szczególnie przydaje się w warunkach miejskich, gdzie każdego dnia pokonujemy dziurawe nawierzchnie, torowiska, podjeżdżamy pod wysokie krawężniki itd.

Pamiętaj natomiast, że podwyższenie zawieszenia będzie mieć negatywny wpływ na precyzję prowadzenia i zachowanie auta podczas jazdy ze znaczną prędkością.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie