Kiedy nie powinno się wsiadać za kółko? Przeczytaj i zadbaj o swoje bezpieczeństwo!

Mariusz Siwko
14.10.2020

Każdy kierowca powinien mieć świadomość, że od jego reakcji i wyborów na drodze zależy bezpieczeństwo wielu osób – nie tylko jego samego, ale też pasażerów oraz innych uczestników ruchu. Na co dzień oczywiście się nad tym nie zastanawiamy, mniej lub bardziej świadomie łamiąc obowiązujące przepisy, wykazując się brawurą czy zwykłą nonszalancją. Problem zaczyna się często już w momencie zajęcia miejsca na fotelu kierowcy. Kiedy absolutnie nie należy tego robić?

Po spożyciu alkoholu

I podkreślamy: chodzi tutaj o każdą, nawet minimalną ilość alkoholu. Wielu kierowców niestety wychodzi z założenia, że jazda poi jednym małym piwie nie jest niczym złym, ale to nie jest prawda. Już taka dawka alkoholu może istotnie wpłynąć na percepcję, osłabić koncentrację, spowolnić reakcję. Jeśli więc piłeś alkohol, to nie wsiadaj za kółko.

Po nieprzespanej nocy

Jedną z najczęstszych przyczyn śmiertelnych wypadków na polskich drogach jest zaśnięcie za kierownicą. Kierowcy kompletnie lekceważą fakt, że zmęczony organizm może zachować się nieprzewidywalnie i – pisząc obrazowo – wyłączyć w najmniej spodziewanym momencie. Kierowca po nieprzespanej nocy (lub nawet kilku) nigdy nie powinien siadać za kółkiem, bo naraża się w ten sposób na ogromne niebezpieczeństwo.

Po skrajnym wysiłku fizycznym

To kolejna bagatelizowana kwestia, która może sprowadzać bezpośrednie zagrożenie. Coraz więcej osób uprawia sport, często bardzo wysiłkowy, wymagający świetnej kondycji, jak chociażby bieganie czy intensywna jazda na rowerze. Tymczasem skrajne zmęczenie wyklucza siadanie za kółkiem. Organizm może wtedy reagować tak, jak w stanie silnego upojenia alkoholowego. Opóźnione reakcje są pewne, do tego dochodzi jeszcze brak koncentracji oraz senność.

Na kacu

Nie wszyscy może wiedzą, ale zdecydowana większość przypadków „pijanych kierowców” złapanych przez policję dotyczy wcale nie tych osób, które wsiadły za kółko bezpośrednio po zakrapianej imprezie. Są to głównie kierowcy na kacu, którym wydaje się, że po kilku godzinach snu mogą śmiało ruszyć w trasę. Nic bardziej mylnego. Warto tutaj zapamiętać sobie bardzo prostą zasadę: po wypiciu około pół litra wódki czy innego mocnego alkoholu należy odczekać z jazdą całą dobę.

Po zażyciu niektórych leków

Leki, podobnie jak środki psychoaktywne, mogą całkowicie zmienić percepcję kierowcy. Dlatego producenci takich farmaceutyków ostrzegają przed tym w ulotce. Oczywiście mało kto zapoznaje się z jej treścią, z czego później biorą się niepotrzebne tragedie.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie