Kiedy nie powinieneś wsiadać za kierownicę? Zadbaj o bezpieczeństwo swoje i innych

Piotr Kowalczyk
14.07.2021

Doświadczony i rozsądny kierowca nie stanowi żadnego zagrożenia na drodze. Chyba, że wsiadł za kółko w stanie, który powinien wykluczą prowadzenie pojazdu. Codziennie dochodzi do tysięcy takich sytuacji i jesteśmy przekonani, że sam też się w niej znalazłeś. Dowiedz się zatem, kiedy nie powinno się wsiadać za kierownicę, niezależnie od tego, jak bardzo Ci się spieszy.

Po alkoholu

Mamy nadzieję, że jest to dla Ciebie rzecz zupełnie oczywista. Nigdy nie siadamy za kierownicą po alkoholu, nawet jeśli wypiłeś tylko jedno piwo. Pamiętaj również, aby po mocno zakrapianej imprezie zrobić sobie minimum 24-godzinną przerwę od jazdy.

Po zażyciu niektórych leków

Jeśli przyjmujesz jakieś leki na stałe, to zawsze upewnij się, że nie mają one wpływu na Twoją percepcję i zdolności manualne – koniecznie zapytaj o to lekarza. Chcąc przyjąć przygodny lek przeczytaj też ulotkę, w której może znaleźć się informacja, że nie zaleca się prowadzenia pojazdów przez kilka godzin po przyjęciu preparatu.

Po kłótni

Silne emocje udzielą Ci się za kółkiem, co może powodować groźne sytuacje na drodze. Jeśli właśnie pokłóciłeś się z kimś bliskim lub z zupełnie obcą osobą, to najpierw ochłoń. Idź na spacer, wypij herbatę, oczyść głowę i dopiero wtedy zabierz się za prowadzenie auta.

Po traumatycznym przeżyciu

Byłeś świadkiem śmierci, dramatycznego wypadku, a może właśnie dowiedziałeś się, że zdechł Twój ukochany pies? W takim razie odpuść sobie jazdę samochodem. Takie przeżycie będzie Ci zaprzątać myśli i uniemożliwi skupienie się na wydarzeniach na drodze. Ryzyko wypadku jest zbyt wysokie.

Gdy dziecko wpadło w histerię

Wieziesz ze sobą dziecko, które nagle dostaje ataku szału, kopie w fotel i próbuje wypiąć się z fotelika? Natychmiast zatrzymaj samochód i nie kontynuuj jazdy do momentu, aż Ty i pociecha się uspokoicie. Jazda w takich warunkach jest skrajnie niebezpieczna.

W stanie wyczerpania

Za kółko nie powinno się wsiadać zaraz po ciężkim treningu na siłowni, biegu czy intensywnej jeździe na rowerze. Podobnie jest w przypadku zakończenia bardzo trudnego dnia pracy, który trwał kilkanaście godzin i całkowicie Cię wyczerpał. W takim stanie nie będziesz mógł zachować pełnej koncentracji za kierownicą, nie mówiąc już o opóźnionych reakcjach.

Gdy źle się czujesz

Masz zawroty głowy, jest Ci niedobrze, dostałeś gorączki, masz biegunkę? To tylko przykłady dolegliwości, które wykluczają prowadzenie samochodu. Gdy źle się czujesz, to albo skorzystaj z komunikacji zbiorowej, albo z taksówki, ewentualnie poproś o podwózkę kogoś znajomego.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie