Wycieraczki samochodowe są takim elementem wyposażenia auta, o którym zupełnie na co dzień nie pamiętamy. Są, działają, więc nie ma problemu. Ten pojawia się dopiero w momencie, gdy spotka nas ulewa, a my zamiast dobrej widoczności dostajemy rozmazany obraz na przedniej szybie. To znak, że spóźniliśmy się z wymianą wycieraczek. Jak często należy to robić? Jak dbać o wycieraczki? Mamy dla Was kolejny poradnik.
Jak zadbać o wycieraczki samochodowe?
Oczywiście wycieraczki są na tyle nieskomplikowanym urządzeniem, że nie ma potrzeby jakoś szczególnie rozwodzić się nad ich konstrukcją i spędzać kilku godzin na obserwacji ich stanu. Na pewno warto jednak co jakiś czas zadbać o prawidłową konserwację gumek.
Najlepsza jest do tego stara, poczciwa gliceryna. Można ją kupić w każdej aptece. Nie pozostawia śladów, nie ryzykujemy więc smug na szybie. Gumki posmarowane gliceryną będą ciszej pracować, staną się też bardziej odporne na działanie słońca i twardnienie.
Jeśli nie chcecie stosować gliceryny, to przynajmniej regularnie sprawdzajcie, czy na gumkach nie osadził się jakiś brud. Długo nieużywane wycieraczki mogą być pokryte piaskiem, którego drobinki bardzo rysują szybę. W efekcie po pewnym czasie będziemy zmuszeni albo ją wypolerować, albo wręcz wymienić na nową.
W okresie zimowym oczywiście pamiętamy o tym, aby nie używać wycieraczek do usuwania śniegu i lodu z szyby. Jeśli spróbujemy to zrobić, możemy od razu wybrać się do sklepu po nowy komplet piór – na pewno ulegną zniszczeniu. Przed mroźną nocą warto też unieść ramiona wycieraczek, aby gumki nie przywarły do szyby.
Jak często wymieniać wycieraczki samochodowe?
Najprościej napisać – gdy są już zużyte. Jednak jak to ocenić? Wielu producentów wyposaża pióra swoich wycieraczek w specjalne znaczniki – gdy zmienią kolor na czerwony, wówczas wymiana jest już konieczna.
Na pewno nie warto czekać z zakupem nowych wycieraczek do momentu, aż od piór zaczną się odrywać gumki. Możemy tego nie zauważyć, a użycie takich wycieraczek skończy się porysowaniem szyby, którego nie da się już usunąć.
Naczelna zasada, którą potwierdzają zawodowi kierowcy i eksperci motoryzacyjni, mówi o tym, że wycieraczki należy wymieniać zawsze przed zimą. Może to dziwić, skoro i tak właśnie w tym okresie spodziewamy się ich zniszczenia, ale uwierzcie – warto zainwestować tych kilkadziesiąt złotych w swoje bezpieczeństwo.
Zimą wycieraczek używamy najczęściej, widoczność jest też z reguły mocno ograniczona, dlatego koniecznie musicie zadbać o to, aby pióra zamontowane w Waszym samochodzie skutecznie radziły sobie z usuwaniem wody. To kwestia odpowiedzialności za siebie i pasażerów oraz innych użytkowników dróg.
Jakie wycieraczki wybrać? Na pewno nie najtańsze, których zakup się po prostu nie opłaca (bardzo szybko się zużywają). Spokojnie możecie zaufać znanym markom, takim jak Bosch czy Valeo. Pamiętajcie, aby kupić dokładnie taki rozmiar wycieraczek, jaki zaleca producent samochodu – w przeciwnym razie może Was spotkać niemiła niespodzianka w postaci... zablokowania się o siebie zbyt długich piór.