Kiedy można wybić szybę w zaparkowanym samochodzie?

Mariusz Siwko
11.07.2023

Każdego lata docierają do nas informacje o kolejnych przypadkach zostawienia śpiącego dziecka czy psa w rozgrzanym samochodzie – oczywiście tylko „na chwilę”. Skala nieodpowiedzialności, a wręcz głupoty niektórych osób jest porażająca. Tym bardziej warto wiedzieć, w jakich sytuacjach postronni ludzie mają prawo wybić szybę w zaparkowanym samochodzie, aby uratować życie właśnie np. dziecku. Wyjaśniamy to w naszym artykule.

Wszystko wynika z przepisów

Wybicie szyby w czyimś samochodzie może się odbyć bez żadnych konsekwencji, o ile zaszła tzw. wyższa konieczność. W artykule 26 par. 1 Kodeku karnego czytamy, że:

Nie popełnia przestępstwa ten, kto działa w celu uchylenia bezpośredniego niebezpieczeństwa grożącego jakiemukolwiek dobru chronionemu prawem, jeżeli niebezpieczeństwa nie można inaczej uniknąć, a dobro poświęcone przedstawia wartość niższą od dobra ratowanego.

Innymi słowy: jeśli widzisz, że w nagrzanym samochodzie śpi dziecko czy przebywa zwierzę, drzwi są zamknięte, w pobliżu nie ma właściciela pojazdu i nie ma innego sposobu dostania się do wnętrza auta, to możesz wybić szybę i nie musisz się obawiać konsekwencji prawnych czy finansowych.

Od razu warto też wezwać policję i pogotowie ratunkowe (najlepiej dzwoniąc pod numer 112 – wówczas służby zadziałają w skoordynowany sposób). Dobrze będzie też mieć świadka całego zdarzenia, na przykład przechodnia.

Sprawdź, czy Twoje podejrzenia są uzasadnione

Obecnie coraz więcej samochodów, zwłaszcza elektrycznych, posiada specjalny tryb, który pozwala utrzymać komfortową, bezpieczną temperaturę w środku zaparkowanego pojazdu. Został on stworzony z myślą o zwierzętach pozostawianych w autach przez właścicieli, którzy poszli zrobić zakupy.

Widząc pojazd elektryczny z czworonożnym pasażerem, zawsze najpierw zajrzyj przez szybę i sprawdź, czy na monitorze nie wyświetla się informacja o włączonej klimatyzacji (np. „Jestem bezpieczny, klimatyzacja jest włączona, mój pan za chwilę wróci”).

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie