Jeździsz brudasem? Zapłacisz mandat i narażasz się na niebezpieczeństwo!

Antoni Kwapisz
12.09.2016

Dlaczego warto myć samochód? Odpowiedź tylko z pozoru jest oczywista. Nie chodzi bowiem tylko o kwestię estetyki pojazdu i dobre samopoczucie kierowcy. Najważniejsze jest to, że czysty samochód stwarza mniejsze zagrożenie na drodze. Jeżdżąc brudasem narażasz się na ryzyko otrzymania mandatu, a w najgorszym razie możesz spowodować tragiczny wypadek.

Przepisy są jednoznaczne

Polski kodeks drogowy wymaga, aby kierowca dbał o czystość swojego samochodu. Jeśli tego nie robi, może otrzymać mandat w wysokości do 500 złotych. Takie przypadki oczywiście należą do rzadkości, ale się zdarzają. Szczególnie, jeśli policjanci napotkają na naprawdę zaniedbany pojazd.

Warto wiedzieć

Przepis ten obowiązuje przez cały rok. Najwięcej sytuacji karania kierowców ma miejsce zimą, w związku z nieodśnieżeniem pojazdu lub jazdą z zamarzniętymi szybami.

Najważniejsza jest dobra widoczność przez przednią i tylną szybę. Policja zwraca też uwagę na stan świateł  - jeśli są zachlapane błotem czy śniegiem, to kierowca ma obowiązek je wyczyścić. Tak samo jest z tablicami rejestracyjnymi, które muszą być czytelne.

W przypadku namierzenia bardzo brudnego samochodu policja ma prawo zatrzymać kierowcę i ukarać go mandatem lub upomnieć i natychmiast skierować na najbliższą myjnię. Praktyka pokazuje, że takie auto od razu jest na cenzurowanym i policjanci na postoju sprawdzają też działanie wycieraczek, spryskiwacza oraz pobieżnie kontrolują stan techniczny pojazdu. Nie warto więc ryzykować.

Umyj auto, aby jeździć bezpiecznie

Jazda brudnym samochodem to nie tylko wstyd i oznaka braku kultury, ale także stwarzanie potencjalnego zagrożenia na drodze. Wystarczy wiedzieć, że zabrudzone reflektory tracą aż 60% efektywności świecenia. Brudna szyba natomiast ogranicza widoczność o 15-20%.

Łatwo sobie wyobrazić, z jakimi konsekwencjami się to wiąże, szczególnie w warunkach zimowych i po zmroku. Brudne auto jest gorzej widoczne, inni kierowcy mogą go nie zauważyć, co stwarza ogromne zagrożenie np. podczas wyprzedzania.

Ważne zimowe utrzymanie auta

Wielu kierowców zimą unika mycia swoich samochodów, bo „to się nie opłaca”. Nic bardziej mylnego. Co prawda w zimowych warunkach trudno jest utrzymać lśniącą czystością karoserię, ale ważniejsze jest coś innego – bezpieczeństwo. Eksperci podkreślają, że już po przejechaniu 200 metrów po posypanej solą nawierzchni przednie reflektory pojazdu mogą zostać przysłonięte nawet w 50%.

Dlatego właśnie zimą należy jak najczęściej myć samochód, a przynajmniej odwiedzać stacje benzynowe i przemywać reflektory myjkami do szyb. To kwestia drogowej odpowiedzialności za siebie i innych kierowców.

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.