Jazda z boksem na dachu w czasie wichury. Przestrzegaj tych zasad!

Krzysztof Jagielski
07.06.2022

Boks dachowy to bardzo funkcjonalne rozwiązanie, które pozwala szybko zwiększyć przestrzeń bagażową samochodu. Świetnie sprawdza się podczas rodzinnych wakacji czy wyjazdów narciarskich. Jadać z boksem na dachu trzeba oczywiście znacząco zmniejszyć prędkość (do zalecanych maksymalnie 130 km/h). Prawdziwy wyzwaniem jest natomiast jazda z takim dodatkowym elementem w czasie wichury. Jakich zasad należy wówczas przestrzegać?

Dokładnie przymocuj boks i bagażnik dachowy

O bezpieczeństwo jazdy z boksem na dachu w czasie wichury trzeba zadbać jeszcze przed ruszeniem w drogę. Koniecznie upewnij się, że wszystko zostało dobrze przymocowane. Dociągnij uchwyty, sprawdź bagażnik (zwłaszcza ten montowany bez relingów), zamknij zamki boksu. Opcjonalnie możesz również zabezpieczyć pokrywę boksu pasem transportowym, o ile oczywiście masz go pod ręką.

Zwolnij!

To podstawowa zasada, której trzeba bezwzględnie przestrzegać. W czasie wichury ogranicz prędkość jazdy do około 90-100 kilometrów na godzinę na autostradzie lub drodze ekspresowej. Szybsza jazda będzie bardzo niekomfortowa z uwagi na hałas, ale też zwiększy ryzyko wyrwania boksu z mocowań przez bardzo silny podmuch wiatru.

Podczas każdego postoju skontroluj zapięcie boksu

Jeśli masz do pokonania kilkaset kilometrów, to z pewnością zrobisz minimum dwa przystanki. Wykorzystaj każdy z takich postojów do tego, aby skontrolować poprawność przymocowania boksu. Jeśli jest taka potrzeba, to dociągnij zapięcia i upewnij się, że boks się nie przesunął.

Jeśli możesz, to przełóż część rzeczy do bagażnika samochodu

Im mniej obciążony boks dachowy tym lepiej, zwłaszcza w czasie wichury. Przed ruszeniem w drogę zastanów się, czy nie masz możliwości przełożenia niektórych przedmiotów z boksu do bagażnika auta. Każdy kilogram mniej zmniejsza ryzyko, że wichura zdmuchnie trumnę z dachu.

Unikaj gwałtownych manewrów

Bardzo ważne jest zachowanie płynności jazdy, o co powinno być łatwo zwłaszcza na autostradzie lub drodze ekspresowej. Pamiętaj, aby nie przyspieszać gwałtownie i unikać awaryjnego hamowania. Zachowaj również odpowiedni dystans od poprzedzającego pojazdu. Podczas jazdy drogą jednopasmową dwa razy się zastanów, zanim wyprzedzisz inne auto i nie rób tego w sposób agresywny, ale płynny, najlepiej wybierając momenty, gdy wiatr na chwilę słabnie.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.