Jazda samochodem załadowanym po dach – jak zadbać o bezpieczeństwo?

Piotr Kowalczyk
01.09.2022

Tytułowa sytuacja jest doskonale znana rodzicom, którzy wybierają się na wakacje z dziećmi samochodem. Wiadomo, że trzeba ze sobą zabrać dosłownie wszystko, również to, co na pewno się nie przyda. Cóż, takie życie. Warto natomiast zdawać sobie sprawę z tego, że jazda samochodem załadowanym po sam dach znacząco różni się od tej pustym autem. Chcąc zadbać o bezpieczeństwo swoje i rodziny musisz przestrzegać kilku podstawowych zasad.

Zacznij od skontrolowania ciśnienia w oponach

Na czas podróży znacznie obciążonym samochodem warto zwiększyć ciśnienie w oponach – nawet o 0,3-0,4 bara. Dzięki temu auto będzie się lepiej prowadzić na autostradzie czy drodze ekspresowej. Szczególnie ważne jest dopompowanie opon na tylnej, bardziej obciążonej osi.

Obowiązkowa kontrola stanu zawieszenia

Przed podróżą załadowanym samochodem warto odwiedzić stację diagnostyczną i poprosić o sprawdzenie stanu zawieszenia. Wszelkie luzy, zwłaszcza w układzie kierowniczym, muszą zostać jak najszybciej usunięte.

Dobrze rozplanuj ułożenie bagaży

O bezpieczeństwo jazdy należy zadbać już na etapie pakowania bagażnika. Najcięższe przedmioty ułóż jak najbliżej oparcia tylnej kanapy, co pozwoli lepiej rozłożyć masy. Nigdy nie umieszczaj żadnych rzeczy w kabinie pojazdu, na przykład na podłodze.

Nie przeładuj samochodu

Zwróć uwagę na to, jaką dopuszczalną ładowność ma Twój samochód – informację na ten temat znajdziesz w książce obsługi pojazdu. Wartość podana przez producenta jest graniczna, co oznacza, że nie wolno jej przekraczać. W skrajnym przypadku może to grozić np. pęknięciem opony czy uszkodzeniem zawieszenia.

Zwolnij!

Jadąc samochodem załadowanym po dach koniecznie zredukuj prędkość. Droga hamowania ciężkim autem znacząco się wydłuża, dlatego nie szalej i nie przekraczaj ustalonych limitów – zwłaszcza podczas jazdy autostradą czy drogą ekspresową.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.