Jakich formalności trzeba dopilnować po zamontowaniu instalacji gazowej w samochodzie?

Andrzej Winnicki
26.07.2019

Po polskich drogach jeździ około 3 milionów samochodów zasilanych gazem LPG. Dla ich właścicieli to czysta oszczędność, dlatego nie dziwi, że wraz ze wzrostem cen benzyny stopniowo przybywa „zagazowanych” aut. Jeśli i Ty planujesz zamontować instalację gazową w swoim samochodzie, to przede wszystkim pamiętaj, żeby nie oszczędzać ani na samych komponentach, ani na jakości usługi. Po odebraniu auta z warsztatu możesz się już cieszyć tanią jazdą, nie zapominając o dopilnowaniu kilku formalności. Krok po kroku wymieniamy je w naszym poradniku.

Wizyta w wydziale komunikacji

To pierwszy adres, pod który musisz się zgłosić. Instalacja gazowa wymaga legalizacji, a dokonuje się tego poprzez wpis w dowodzie rejestracyjnym. Najczęściej jest to zwykła adnotacja typu „LPG” lub „Przystosowany do zasilania gazem LPG”. Na szczęście nie ma konieczności wymiany dowodu rejestracyjnego. Urzędnik dokona wpisu w obecnym dokumencie.

Do wydziału komunikacji zabierz ze sobą:

  • Fakturę za usługę montażu (na której widnieje numer VIN pojazdu i numer rejestracyjny)
  • Wyciąg ze świadectwa homologacji
  • Certyfikat na zbiornik gazowy, czyli tzw. paszport wydany przez producenta zbiornika, a przekazany kierowcy przez właściciela zakładu montującego instalację

Dodatkowo należy mieć przy sobie dowód rejestracyjny, dowód osobisty i kartę pojazdu. Wpis jest dokonywany „od ręki”.

Uwaga!

Po montażu instalacji LPG w samochodzie masz 30 dni na zgłoszenie tego faktu w wydziale komunikacji. Urzędnicy przymykają oko na lekkie przekroczenie tego terminu, jednak nieprzyjemności mogą Cię spotkać podczas kontroli drogowej, gdy policjanci wykryją obecność instalacji, ale nie znajdą stosownej adnotacji w dowodzie rejestracyjnym.

Co z przeglądem?

Samochody z instalacją LPG wymagają przeglądu rocznego dokładnie tak samo, jak te zasilane benzyną czy olejem napędowym. To mit, że bezpośrednio po montażu musisz pojechać na przegląd. Zrobisz to dopiero przed upływem terminu ważności aktualnego przeglądu. Niestety, musisz się liczyć z wyższym kosztem takiej usługi. Przegląd samochodu przystosowanego do zasilania LPG w 2019 roku kosztuje aż 162 złote.

W przypadku samochodów nowych lub prawie nowych, które wymagają przeglądu najpierw po 3 latach, a później po 2, po montażu instalacji LPG te interwały niestety zostają skrócone do 1 roku. Oznacza to, że nawet jeśli masz np. półroczne auto, które normalnie powinno przejść przegląd dopiero za 2,5 roku, to w momencie zamontowania instalacji gazowej na przegląd musisz się zgłosić najpóźniej w ciągu roku od montażu – zostanie to odnotowane w dowodzie rejestracyjnym przez urzędnika z wydziału komunikacji.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie