Jaką powłokę ceramiczną wybrać? Co daje ceramika na auto?

Remigisz Szulc
23.03.2021

Powłoka na lakier samochodowy zabezpiecza karoserię, ułatwia czyszczenie, także sprawia, że samochód o wiele lepiej się prezentuje. Jednak tego typu ochrona lakieru wiąże się z niemałym wydatkiem, dlatego podpowiadamy, jaką powłokę ceramiczną wybrać, a także czym się różnią produkty dostępne na rynku.

Powłoka ceramiczna, hydrofobowa – co daje, ile kosztuje zabezpieczenie lakieru?

Powłoki ceramiczne to preparaty, które tworzą ochronną warstwę na lakierze samochodu. Przed czym chronią? Przed mikrorysami, niewielkimi uszkodzeniami, które powstają na skutek bieżącej pielęgnacji, agresywną chemią, solą drogową, szkodliwymi sokami z drzew, czy przed utlenianiem lakieru w wyniku promieniowania słonecznego (czyli, w praktyce, przed blaknięciem). Oprócz tego produkt ten możesz znaleźć pod nazwą powłoka hydrofobowa, a to dlatego, że posiada ona zdolność do odpychania wody. Co to oznacza? Kropelki wody, deszczu, nie pozostają na lakierze, ślizgają się po nim, opadając ostatecznie na ziemię.

Zabezpieczenie lakieru tego typu kosztuje od ok. 1 000 zł do ok. 3 000 zł. Skąd tak duża rozbieżność cenowa? Wszystko zależy od tego, jaką powłokę ceramiczną kupisz, ponieważ rodzajów jest kilka. Dla porównania koszt ceramicznej ochrony lakieru jest nawet o kilka tysięcy tańszy, niż folii PPF (oklejenie całego auta to wydatek rzędu 12 000 zł, na co niewielu kierowców się decyduje).

Jaka powłoka ceramiczna? Okres ochrony, producent

Studia auto detailingowe korzystają z ceramiki na samochód różnych producentów. Powłoka ceramiczna to podstawa oferty 4nano, jednej z pierwszych firm w Polsce, która zaczęła produkować ceramikę na lakier. Obecnie dostępne są jeszcze produkty takich marek jak Gtechniq, Ceramic Pro czy Ultra Coat.

Każdy z tych producentów oferuje kilka rodzajów powłok, które różnią się czasem ochrony. Mogą to być roczne, dwuletnie, trzyletnie, pięcioletnie, a czasami nawet dziesięcioletnie powłoki ceramiczne. Ich właściwości są podobne, cechują się hydrofobowością, szklistością, stanowią ochronę przed szkodliwymi warunkami zewnętrznymi, a także ułatwiają mycie. Z czasem jednak powłoka „zanika”, dzieje się tak po zakończeniu określonego okresu zabezpieczenia.

Oprócz tego powłoki hydrofobowe mogą być jedno- lub kilkuwarstwowe. Chodzi o to, ile warstw jednego lub dwóch różnych produktów należy położyć na lakier, aby ceramika zachowała swoje właściwości. Dla ciebie nie ma to większego znaczenia, ponieważ tym najprawdopodobniej zajmie się specjalista ze studia car detailingu.

Jaką powłokę ceramiczną wybrać? Tak naprawdę tym, czym powinieneś się kierować, to czas ochrony, a co za tym idzie, też cena produktu. Kierowcy, którzy nie są przekonani do tego sposobu zabezpieczania lakieru, często decydują się na roczną lub dwuletnią powłokę. Gdy widzą, że działa, inwestują w droższe rozwiązania. A czy producent ma znaczenie? Owszem, dobrze, jeśli jest obecny na rynku od kilku lat, a więc można zweryfikować, czy oferowane przez niego powłoki ceramiczne faktycznie zachowują czas ochrony (obecnie np. trudno jest skontrolować właściwości powłoki dziesięcioletniej, stąd sporo kontrowersji wokół niej). Ważne jest także, czy producent lub studio auto detailingu nie próbują ci sprzedać... marketingowego bełkotu.

Na co uważać, decydując się na ceramiczne zabezpieczenie lakieru?

Masz wątpliwości, czy inwestować w coś, czego tak naprawdę nie widać? Nie dziwi nas to, zwłaszcza że często klienci wprowadzani są w błąd.

Zarówno nieprofesjonalne studia car detailingu, jak i nierzadko sami producenci, kuszą klientów, obiecując im produkt, który „odpycha brud”, czy „chroni przed wszelkimi uszkodzeniami mechanicznymi”. Powłoka ceramiczna nie jest rozwiązaniem, które zastąpi wizyty na myjni. Owszem, auto może brudzić się rzadziej, łatwo będzie zmyć nawet uciążliwe plamy, ale nie pozostanie nieskazitelnie czyste przez najbliższych kilka lat. Ponadto ceramika na lakier nie uchroni twojego auta przed poważnymi otarciami, zarysowaniami.

Ponadto o powłokę hydrofobową trzeba dbać, uczęszczając na przeglądy, podczas których zostanie ona odświeżona. O tym, jakie są jej właściwości, a także jak użytkować auto z ceramicznym zabezpieczeniem lakieru powinien poinformować cię producent (jeśli kupujesz bezpośrednio u niego) lub osoba, która będzie aplikować preparat. Jeśli tak naprawdę wie, co sprzedaje, nie powinno być problemu z rzetelnym wytłumaczeniem, co to jest, jak działa i kiedy sprawdzi się powłoka ceramiczna.

 

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.