Jak zabezpieczyć samochód przed gradem?

Maciej Piwowski
06.09.2023

Grad to jedno z największych naturalnych zagrożeń dla samochodu. Jeśli auto nie jest garażowane, to gwałtowny opad gradu może wyrządzić naprawdę ogromne szkody – nie tylko powodują wgniecenia w karoserii, ale też rozbijając szyby. Warto zatem wiedzieć, jak zabezpieczyć samochód przed zapowiadanym gradem. Oto kilka podstawowych wskazówek.

Grube koce

Koce są skutecznym zabezpieczeniem przed niewielkim gradem. Tuż przed spodziewanym opadem warto rozłożyć koce na całej powierzchni samochodu, szczególnie na dachu i masce, przygniatając je np. oponami, miskami wypełnionymi wodą etc.

Dmuchane materace

Jeśli grad jest bardzo silny (zdarzają się kule lodowe wielkości kurzych jaj), to przesadą nie będzie zabezpieczenie samochodu dmuchanymi materacami. Nie zapewnią one 100% ochrony przed wgnieceniami, natomiast mogą pozwolić uniknąć wysokich kosztów wymiany szyb.

W miarę możliwości warto przeparkować samochód pod zadaszenie

Jeśli mapy pogodowe wskazują, że zbliża się strefa burzowa z opadami gradu, to dobrze będzie zaparkować samochód pod zadaszeniem. Przesadą nie będzie nawet przejechanie się autem na zadaszoną stację benzynową czy parking wielopoziomowy galerii handlowej.

Z dala od drzew!

Nigdy nie należy parkować samochodu pod drzewami lub w ich bezpośrednim pobliżu, jeśli zapowiadana jest silna burza z gradem. Lodowe kule mogą się w tym przypadku okazać najmniejszym problemem. Prawdziwe straty spowoduje upadek grubej gałęzi czy całego drzewa na samochód, co w większości przypadków kończy się kasacją auta.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie