Jak wymienić filtr kabinowy w samochodzie?

Antoni Kwapisz
05.01.2023

Filtr kabinowy to ważny, a często bagatelizowany element samochodu. Odpowiada za oczyszczanie powietrza wtłaczanego do kabiny, wychwytując różne zanieczyszczenia i drobnoustroje. Zapchany filtr to gwarancja nieprzyjemnych zapachów w samochodzie oraz niskiej wydajności wentylacji i klimatyzacji. Jak wymienić filtr kabinowy? Nie jest to nic trudnego, a gotową instrukcję znajdziesz w naszym poradniku.

Najpierw zlokalizuj filtr w Twoim aucie

Filtr kabinowy w większości przypadków znajduje się za schowkiem pasażera. Może być jednak do niego dojście także od strony wycieraczki pasażera, choć zdarzają się i takie przypadki, gdzie aby dostać się do filtra, trzeba najpierw odkręcić… pedał gazu.

Informację na temat umiejscowienia filtra kabinowego w Twoim samochodzie znajdziesz w instrukcji obsługi auta.

Zdemontuj stary filtr

Demontaż filtra, gdy już się do niego dostaniesz, nie jest niczym skomplikowanym. Po prostu delikatnie podważamy klapkę zamykającą dostęp do filtra, następnie wyszarpujemy stary filtr i gotowe. Przy okazji oceń jego stan – pozwoli Ci to zrozumieć, dlaczego warto regularnie wymieniać filtr kabinowy.

Załóż nowy filtr zwracając uwagę na jeden szczegół

Nowy filtr musi zostać umieszczony na swoim miejscu odpowiednią stroną. Na filtrze znajdziesz strzałkę z napisem AIRFLOW. Włóż filtr tak, aby strzałka była skierowana na kabinę samochodu.

Zamknij klapkę filtra i uruchom dmuchawę

Po założeniu nowego filtra i zamknięciu klapki warto uruchomić dmuchawę, aby upewnić się, że wszystko jest w porządku – nie ma niepokojących hałasów, nic nie świszczy, a klapka nie odpada. Jest dobrze? W takim razie pozostało już tylko przymocować zdemontowane elementy (np. schowek) i gotowe.

Zapisz sobie też datę wymiany filtra kabinowego, aby nie przegapić kolejnego terminu. Filtr powinno się wymieniać raz na pół roku, najlepiej przed i po zimie. Nie jest to duży koszt, ponieważ filtr przeciwpyłkowy można kupić już za kilkadziesiąt złotych.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie