Jak usunąć naklejkę rejestracyjną z szyby?

Krzysztof Jagielski
26.09.2023

Od pewnego czasu w Polsce nie ma już obowiązku naklejania numeru rejestracyjnego na szybę czołową pojazdu. Tym samym wielu kierowców chce pozbyć się szpetnej naklejki rejestracyjnej – zwłaszcza, jeśli jest ich kilka (ten problem występuje w przypadku zakupu używanego, zarejestrowanego już samochodu). Sprawdź, jak szybko usunąć naklejkę rejestracyjną z szyby.

Podgrzej naklejkę

Na początek warto podgrzać naklejkę, co można zrobić na przykład suszarką do włosów czy opalarką. Latem sprawdzi się też zostawienie auta na słońcu na kilka godzin. Jeśli zdecydujesz się na suszarkę/opalarkę, to pamiętaj, aby nie kierować strumienia ciepłego powietrza w jedno miejsce, co grozi nawet miejscowym pęknięciem szyby.

Podgrzana naklejka dużo łatwiej odejdzie od powierzchni szyby.

Czas na żyletkę

Naklejkę zdejmujemy przy pomocy żyletki, ewentualnie ostrza nożyka do tapet. Delikatnie podważ róg naklejki, starając się utrzymać ostrze pod kątem około 30 stopni. Następnie przesuwaj ostrze w kierunku drugiego krótkiego boku naklejki.

Za pierwszym razem prawdopodobnie nie uda Ci się zdjąć całej naklejki za jednym zamachem, ale nie przejmuj się tym. Resztki kleju usuniesz zmywaczem.

Zmywacz do paznokci lub preparat do usuwania kleju i naklejek

Zmywacz do paznokci czy specjalny preparat do usuwania naklejek pozwoli pozbyć się resztek kleju oraz ewentualnych brzegów naklejki, których nie udało się usunąć przy pomocy żyletki/ostrza. Na deskę rozdzielczą połóż kawałek materiału, aby nie uszkodzić jej powierzchni płynem.

Na koniec umyj szybę od środka i gotowe.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie