Jak umyć auto bez smug? Poradnik w 6 krokach

Maciej Piwowski
22.08.2016

Choć na każdym kroku czekają na nas myjnie samochodowe – ręczne, automatyczne i bezdotykowe – to nadal wielu kierowców nie wyobraża sobie wolnej soboty bez dopieszczenia wyglądu swoich samochodów. Samodzielne mycie auta dla jednych jest czystą przyjemnością, dla drugich udręką. Bez względu na to, do której grupy się zaliczasz, poznaj metody na umycie samochodu bez smug. Świetny efekt osiągniesz po wykonaniu tych 6 kroków.

Krok 1 – Wybór szamponu

Dobry szampon samochodowy wcale nie musi się mocno pienić, a wręcz jest to niewskazane. Celuj w wyższą półkę cenową, bo takie środki zawierają także pomocne dodatki w postaci np. wosku. Ważne, aby szampon nie bazował na agresywnych detergentach, które mogą uszkodzić lakier. Nigdy nie myj też auta płynem do naczyń!

Krok 2 – Dawkowanie szamponu

Stosuj się dokładnie do zaleceń producenta. Nalanie większej ilości szamponu nic nie da, poza tym, że w wiadrze będzie więcej piany. Jedna nakrętka dobrego szamponu na 10 litrów wody w zupełności wystarczy.

Krok 3 – Dokładne opłukanie auta

Nie oszczędzaj wody, bo podczas opłukiwania wstępnie usuwasz zabrudzenia, kurz i fragmenty ptasich odchodów. Przyłóż się szczególnie do zakamarków – wypłucz błoto z nadkoli i progów, dobrze będzie też użyć silnego strumienia wody do przemycia podwozia. Bardzo pomocna będzie w tym myjka ciśnieniowa.

Krok 4 – Mycie

Mycie zacznij od dachu i po kolei czyść kolejne elementy karoserii. Nie zapomnij o progach i rantach nadkoli, bo tam najczęściej zostają smugi, które później psują cały efekt. Szyby umyj płynem do szkła, także od wewnątrz. Jeśli auto było mocno zabrudzone nie wahaj się umyć go dwukrotnie.

Rada

Staraj się nie myć samochodu w pełnym słońcu – szampon będzie szybko zasychać na karoserii, co jest najczęstszą przyczyną powstawania brzydkich smug.

Krok 5 – Spłukanie

Ponownie nie oszczędzaj wody. Cały szampon musi być bardzo dokładnie spłukany, także z zakamarków. Skończ tę czynność dopiero, gdy z samochodu będzie ściekać czysta, pozbawiona piany woda.

Krok 6 – Wycieranie

Dokładne wytarcie karoserii ma decydujący wpływ na uniknięcie smug. Użyj do tego irchy lub miękkiego, chłonnego ręcznika. Zwykła bawełniana szmata się nie sprawdza, bo zostawia resztki wody, co spowoduje powstanie smug.

Po skończonym myciu jak najszybciej zaparkuj auto w cieniu lub udaj się na krótką przejażdżkę – wiatr świetnie osuszy karoserię.

Został jeszcze jeden krok – 7. Jest nim podziwianie efektu swojej pracy!

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.