Jak rozpoznać dobry warsztat samochodowy? Zwróć uwagę na tych 5 elementów

Krzysztof Jagielski
29.08.2016

Podobno ktoś, gdzieś, kiedyś widział dobrego mechanika, ale było to dawno i nie do końca wiadomo, czy to prawda. Rzeczywiście, znalezienie warsztatu samochodowego, którego pracownikom można bezgranicznie zaufać, jest bardzo trudne. Niekoniecznie jest to wina samych mechaników, ale specyfiki współczesnych samochodów – naszpikowanych elektroniką, skomplikowanych i awaryjnych. Mimo to można jeszcze znaleźć utalentowanych mechaników. Jak rozpoznać dobry warsztat samochodowy? Oto 5 najważniejszych szczegółów.

  1. Wyposażenie warsztatu – naprawa współczesnych samochodów bez dostępu do nowoczesnych narzędzi jest albo niemożliwa, albo będzie nieskuteczna. Dobry warsztat musi więc dysponować porządnymi narzędziami, na czele ze sprzętem diagnostycznym. Jeśli mechanik twierdzi, że radzi sobie bez komputera, to lepiej od razu podziękuj za współpracę.
  2. Specjalizacja – coraz więcej warsztatów wykonuje kompleksowe naprawy, od wymiany oleju po regeneracje skrzyń biegów. To wygodne dla klientów, ale niekoniecznie korzystne. Dużo większą nadzieję na fachową naprawę daje warsztat, który specjalizuje się w jakiejś dziedzinie, np. remontuje pompy wtryskowe czy całe silniki.
  3. Podejście do samochodu – mechanik, który próbuje wsiąść do Twojego auta w umorusanym od oleju kombinezonie, prawdopodobnie nie jest profesjonalistą. Nie rozumie, że klienci oczekują porządnej obsługi, w czym zawiera się oddanie samochodu w takim stanie, w jakim został przyjęty do warsztatu.
  4. Rozmowa – mechanik musi umieć słuchać, w przeciwnym razie może działać na ślepo i nie wyłapać usterek, o których mówił mu klient. Jeśli mechanik sprawia wrażenie zagonionego i traktuje klienta jak zło konieczne, to nie wróży niczego dobrego. Pośpiech jest w tej branży niewskazany.
  5. Wygląd warsztatu – zwróć uwagę, czy panuje w nim choćby względny porządek. Jeśli zauważysz, że wszędzie walają się części zamienne, a auta klientów są parkowane po krzakach, bo na parkingu brakuje miejsca, to lepiej poszukaj innego mechanika. To świadczy o tym, że warsztat nie przykłada się do szczegółów i panuje w nim chaos. Oczywiście może to też wynikać z nagromadzenia zleceń, ale są jednak pewne granice nieporządku.

Znalezienie dobrego warsztatu samochodowego nie jest niestety proste. Co gorsza, niekoniecznie możesz polegać na poleceniach innych, bo to, że ktoś był zadowolony z wykonanej usługi nie oznacza, że mechanik poradzi sobie z usterką Twojego auta. Pozostaje Ci więc zdanie się na porady, o których przeczytałeś w tym artykule i... liczenie na szczęście.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.