Jak przeprowadzić jazdę próbną przed zakupem używanego pojazdu?

Jerzy Biernacki
05.01.2021

Jazda próbna jest elementarnym etapem zakupu samochodu z drugiej ręki. Dopiero ona pozwala wstępnie zweryfikować stan techniczny pojazdu oraz… zapewnienia sprzedającego. Podczas jazdy próbnej nawet laik jest w stanie wychwycić potencjalne usterki, o czym świadczą na przykład niepokojące dźwięki dobiegające z zawieszenia samochodu. Aby jednak jazda próbna miała sens, to należy ją poprawie przeprowadzić. Mamy dla Ciebie kilka wskazówek.

Ty prowadzisz

Sprzedający może mieć co do tego wątpliwości, ale jednak to Ty masz zapłacić za samochodów – a kto trzyma gotówkę, ten rządzi. Oświadcz zatem sprzedającemu, że podczas jazdy próbnej to Ty będziesz prowadzić auto, albo rezygnujesz z dalszych oględzin. Oczywiście pamiętaj, że nadal nie jesteś właścicielem samochodu, dlatego szanuj czyjąś rzecz – nie szarżuj, nie wykonuj dziwnych manewrów, ostrożnie przejeżdżaj przez dziury i głębokie kałuże.

Wybierz trasy o różnej nawierzchni

Jazda próbna po idealnie gładkim asfalcie nie ma większego sensu, bo nie pozwoli choćby wstępnie zweryfikować stanu zawieszenia. Jeśli nie znasz okolicy, to poproś sprzedającego o pokierowanie Cię na drogi o gorszej nawierzchni, na przykład drogę gruntową. Z kolei podczas jazdy po równym asfalcie sprawdź, czy samochód nie ściąga, czy nie występują niepokojące drgania na kierownicy itd.

Skręt w każdą stronę

Możesz być tak zaaferowany jazdą próbną, że nawet nie zauważysz, że ani razu nie skręciłeś samochodem w prawo czy w lewo. Grozi to tym, że nie wychwycisz potencjalnej usterki w zawieszeniu lub układzie kierowniczym pojazdu. Trasa powinna być zaplanowana w taki sposób, abyś miał możliwość wykonania autem wszystkich podstawowych manewrów, włącznie z zawracaniem i cofaniem.

Wybierzcie się na trasę szybkiego ruchu

To obowiązkowy element jazdy próbnej, ponieważ tylko na trasie szybkiego ruchu jesteś w stanie zweryfikować kondycję jednostki napędowej oraz skrzyni biegów. Oceń przyspieszenie na poszczególnych biegach, sprawdź też, czy silnik prawidłowo wkręca się na obroty.

Jeśli po odbyciu jazdy próbnej masz wątpliwości, coś Cię zaniepokoiło lub ewidentnie podejrzewasz jakąś usterkę, a nadal jesteś zainteresowany zakupem tego egzemplarza, to naciskaj na wizytę w warsztacie/ASO lub na stacji kontroli pojazdów.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie