Jak prawidłowe odśnieżenie samochodu wpływa na bezpieczeństwo jazdy?

Remigisz Szulc
10.11.2022

Zima to chyba najmniej lubiana pora roku przez kierowców. Większość z nas nie znosi porannego skrobania szyb, a tym bardziej odśnieżania auta. Robimy to „po łebkach”, byle tylko cokolwiek widzieć przez szybę czołową. To poważny błąd, który ma bezpośredni wpływ na pogorszenie bezpieczeństwa.

Wszystkie szyby muszą być całkowicie oczyszczone z lodu i śniegu

Nie ważne, ile czasu Ci to zajmie. Musisz się przyłożyć do oczyszczenia szyb, aby zapewnić sobie podstawowy poziom bezpieczeństwa jazdy. Dotyczy to zarówno szyby czołowej, jak i tylnej oraz szyb bocznych. Nie zapomnij również o lusterkach.

Rada

Jeśli skrobanie szyb jest zbyt męczące, to zainwestuj w środek odszraniający w sprayu.

Usuń cały śnieg z samochodu

Jazda z czapą śniegu na dachu czy masce jest skrajnie nieodpowiedzialna. Wyobraź sobie, jak podróżujesz autostradą z dużą prędkością i nagle na szybę czołową spada ogromna warstwa śniegu. Przez kilka sekund nie będziesz mieć w ogóle widoczności.

Może również dojść do bardzo groźnej sytuacji, w której śnieg z dachu Twojego samochodu zsunie się prosto na szybę samochodu z tyłu. Czy potrafisz przewidzieć konsekwencje takiego zdarzenia? Pomyśl o tym, zanim ponownie z lenistwa oczyścisz samochód tylko pobieżnie.

Dodatkowo przypominamy o obowiązku dokładnego odśnieżenia wszystkich świateł w pojeździe oraz tablic rejestracyjnych.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie