Jak poradzić sobie z zapieczonymi śrubami kół?

Mateusz Nowak
17.08.2023

Zapiekające się śruby kół to problem, z którym spotkał się niejeden kierowca. Nie należy tego ignorować, ponieważ w skrajnej sytuacji, na przykład w trasie, nawet jedna zapieczona śruba może uniemożliwić wymianę koła i zmusić do wezwania pomocy drogowej. W naszym poradniku podpowiadamy, jak poradzić sobie z zapieczonymi śrubami.

Pod domem użyj przedłużki

Jeśli nie jesteś w stanie odkręcić zapieczonej śruby zwykłym kluczem, to potrzebujesz przedłużki, czyli po prostu mechanizmu dźwigni. Użyj do tego długiej rury, którą nałożysz na końcówkę klucza – wówczas śruba na pewno odpuści.

Sprawdź stan gwintów

Po odkręceniu wszystkich śrub przyjrzyj się gwintom wewnętrznym (w piaście) oraz gwintom samych śrub. Jeśli zauważysz, że gwint jest wyrobiony, a śruba wręcz delikatnie skrzywiona, to przegwintuj gwinty w piaście, a śruby wymień na nowe lub sprawne używane.

Użyj preparatu zmniejszającego tarcie

Chcąc zapobiec zapiekaniu się śrub można użyć środka do smarowania gwintów, który zapobiega nadmiernemu tarciu powierzchni styku. Może to być na przykład miedź w sprayu czy specjalny preparat do gwintów. Spokojnie, nie spowoduje to ryzyka odkręcenia się koła w czasie jazdy.

Dokręcaj śruby z odpowiednim momentem

Na koniec ważna wskazówka: nigdy nie dokręcaj śrub z użyciem całej siły. Zainwestuj w klucz dynamometryczny, nawet najtańszy, który pozwoli Ci uzyskać odpowiedni moment dokręcenia – w przypadku śrub do kół samochodowych jest to najczęściej między 100 a 130 Nm.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie