Jak odnowić felgi aluminiowe?

Maciej Piwowski
28.06.2021

Duże felgi aluminiowe o efektownym wzorze są sporym atutem samochodu i zawsze poprawiają jego wygląd. Nic dziwnego, że większość właścicieli aut już ma lub planuje zakup „alusów”. Takie felgi niestety są dość uciążliwe w utrzymaniu w czystości oraz mocno narażone na uszkodzenia. Po kilku latach jazdy po polskich drogach z pewnością będą wymagać daleko idącej renowacji. Jak odnowić felgi aluminiowe? Sprawdź nasze wskazówki.

Porządne mycie

Od tego warto zacząć, z akcentem na „porządne”. Nie wystarczy tylko opłukać felgi wodą, przetrzeć gąbką i spłukać. Do mycia trzeba się przyłożyć, aby usunąć wszystkie zabrudzenia, w szczególności od pyłu z klocków hamulcowych. Tylko wtedy będziesz w stanie dostrzec wszystkie uszkodzenia, które będą wymagać interwencji. Często po tak dokładnym myciu dopiero okazuje się, w jak złym stanie są felgi aluminiowe.

Zdjęcie opon

Większość właścicieli felg aluminiowych tego nie robi, a szkoda, ponieważ dopiero po zdjęciu opon można poważnie zabrać się za odnawianie obręczy. Warto więc podjechać do zakładu wulkanizacyjnego i poprosić o demontaż opon (koszt około 10 złotych za sztukę). Mając same felgi będzie Ci o wiele łatwiej doprowadzić je do porządku, nie wspominając już o przeprowadzeniu kompleksowej renowacji.

Polerowanie

Polerowanie felg aluminiowych przynosi świetne efekty, nawet jeśli zrezygnujesz z naprawy różnych uszkodzeń. Ten zabieg pozwala pozbyć się mniejszych rys, a także nadać felgom pięknego połysku. Możesz to z powodzeniem wykonać samodzielnie.

Najlepiej, jeśli będziesz mieć dostęp do polerki mechanicznej, ale w ostateczności możesz też wykonać polerowanie ręcznie – kup specjalną pastę, nanieś ją na szmatkę i kawałek po kawałku poleruj do pozbycia się rys. Jest to czasochłonne i męczące, jednak efekt może Cię zachwycić.

Lakierowanie

Ten etap warto już powierzyć profesjonalistom, ponieważ samodzielne lakierowanie felg lakierem bezbarwnym może skończyć się zaciekami czy nierównym kryciem, a to na pewno będzie widoczne gołym okiem. Za polakierowanie jednej felgi aluminiowej zapłacisz około 100-150 złotych (lakier bezbarwny).

Jeśli opisana procedura lekko Cię przeraża lub po prostu nie masz czasu, aby samodzielnie zregenerować felgi aluminiowe, to pomyśl o skorzystaniu z profesjonalnej renowacji. Koszt w przypadku dość mocno zniszczonych felg nie powinien przekroczyć 600 złotych za komplet.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.