Jak odkręcić filtr oleju bez klucza?

Marek Szydełko
27.11.2023

Klasyczny filtr oleju w metalowej obudowie wymaga odkręcenia przy pomocy klucza – przynajmniej teoretycznie. Jeśli nie masz takiego klucza i nie możesz go szybko zdobyć, a już zabrałeś się za wymianę oleju, to spokojnie. Istnieją sposoby na odkręcenie filtra oleju bez klucza, które omawiamy w naszym poradniku.

Użyj starego paska

To bardzo prosty trik, po który często sięgają nawet mechanicy samochodowi. Filtr można łatwo odkręcić przy pomocy czy to paska do spodni, czy starego paska klinowego. Wystarczy włożyć między pasek na obudowę końcówkę klucza typu grzechotka i mocno ścisnąć. Kręcąc kluczem w kierunku odwrotnym do ruchu wskazówek zegara pasek będzie się coraz mocniej zaciskać, a filtr powoli odkręcać.

Rada

Zamiast paska możesz też użyć np. kawałka pasa transportowego czy samochodowego.

Wykorzystaj stary łańcuch

Analogicznie do powyższej metody, pasek można zastąpić zwykłym łańcuchem np. od roweru, oczywiście skróconym. Zasada odkręcania jest dokładnie taka sama. Łańcuch może się nawet sprawdzić lepiej, ponieważ nie będzie się ślizgać po obudowie filtra.

Przedziuraw obudowę filtra

Nie jest to może zbyt elegancka i fachowa metoda, ale ważne, że działa. Jeśli nie masz pod ręką paska, łańcucha, a filtr nie daje się odkręcić ręką, to po prostu przebij jego obudowę – na przykład śrubokrętem. Uważaj tylko, aby nie uszkodzić miski olejowej i gniazda, w które wkręcamy filtr.

Po przebiciu możesz już swobodnie odkręcić filtr czy to właśnie zapierając się śrubokrętem, przecinakiem czy innym poręcznym narzędziem.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie