Jak obniżyć zużycie paliwa podczas wakacyjnego wyjazdu samochodem? Sprawdzone sposoby

Piotr Kowalczyk
27.09.2021

Daleki wyjazd autem może mocno uderzyć po kieszeni z powodu wysokich cen paliw. Powinni na to zwrócić uwagę wszyscy, którzy wybierają się własnym samochodem na przykład na rodzinne wakacje za granicę – do Chorwacji, Włoch, Francji etc. Każdy litr na setkę więcej na dystansie kilku tysięcy kilometrów przekłada się na odczuwalny wzrost kosztów urlopu. Na szczęście można temu zapobiec. Sprawdź, jak dzięki kilku prostym sposobom obniżyć zużycie paliwa podczas wakacyjnego wyjazdu samochodem.

Dopompuj ciśnienie w oponach

Od tego warto zacząć, zwłaszcza jeśli na co dzień poruszasz się samochodem tylko po mieście i celowo utrzymujesz dość niskie ciśnienie dla zwiększenia komfortu jazdy po dziurach. Przed wyjazdem w trasę dobrze będzie dopompować opony do maksymalnej dopuszczalnej przez producenta wartości, co powinno się przełożyć na zmniejszenie zużycia paliwa nawet o 0,2-0,3 litra na setkę.

Sprawdź hamulce

Dobrym pomysłem będzie sprawdzenie, czy przypadkiem w samochodzie nie pojawił się niezauważalny na co dzień problem delikatnego „trzymania” hamulców. Może o tym świadczyć fakt, iż po dłuższej jeździe felgi i opony w Twoim aucie są bardzo gorące. Udaj się do mechanika i poproś o sprawdzenie hamulców.

Zdejmij bagażnik dachowy

Jeśli na co dzień wozisz bagażnik dachowy, bo nie masz go gdzie trzymać, to przed wakacjami warto się go pozbyć. Oczywiście tylko pod warunkiem, że nie planujesz zabrać ze sobą boksu dachowego czy rowerów na dachu.

Wymień filtr powietrza

Warto to zrobić nawet profilaktycznie, ponieważ koszt filtra powietrza jest niewielki, a z jego wymianą poradzi sobie każdy majsterkowicz. Świeży filtr powietrza zapewni silnikowi lepsze warunki pracy, co powinno się przełożyć na delikatne obniżenie zużycia paliwa.

Nie przekraczaj dozwolonej prędkości

Prosta, ale jakże często lekceważona przez kierowców wskazówka. Wybierając się na wakacje z rodziną nie gnaj na złamanie karku – podróż sama w sobie powinna być przyjemnością, a przede wszystkim musi być bezpieczna. Dlatego stosuj się do ograniczeń prędkości, a sam zobaczysz, że Twoje auto potrafi być zaskakująco oszczędne.

Na koniec jeszcze jedna wskazówka: w miarę możliwości wybierz trasę poza autostradami. Jazda z dużą prędkością zawsze mocno zwiększa zużycie paliwa, a przy tym autostrady w sezonie wakacyjnym potrafią się nieźle korkować. Warto więc rozważyć obranie trasy wiodącej zwykłymi drogami krajowymi.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.