Jak nieprawidłowe ciśnienie w oponach wpływa na bezpieczeństwo jazdy?

Mateusz Nowak
07.11.2022

Na początek pytanie: kiedy ostatni raz sprawdzałeś ciśnienie w oponach w Twoim samochodzie? No właśnie… Powinno się to robić minimum raz w miesiącu, nie polegając wyłącznie na wskazania komputera (jeśli auto jest wyposażone w czujniki ciśnienia). Jazda ze zbyt wysokim lub zbyt niskim ciśnieniem nie tylko szkodzi oponom, ale też ma realny wpływ na pogorszenie bezpieczeństwa. Jak to możliwe? Sprawdź w naszym poradniku.

Czym grozi jazda ze zbyt niskim ciśnieniem w oponach?

Zbyt niskie ciśnienie ma fatalny wpływ na trwałość opon i szybko zacznie skutkować pojawieniem się spękań. Uszkodzeniu może również ulec wzmocnienie opon, co już ma bezpośrednie przełożenie na bezpieczeństwo jazdy – szczególnie na autostradzie i drodze ekspresowej.

Jadąc z dużą prędkością samochodem obutym w opony ze zbyt niskim ciśnieniem musisz się liczyć z pogorszeniem właściwości jezdnych, niską precyzją układu kierowniczego, a także ryzykiem poślizgu podczas dynamicznego wchodzenia w zakręty.

Czym grozi jazda ze zbyt wysokim ciśnieniem w oponach?

Zalecane ciśnienie w oponach zawsze znajdziesz w książce obsługi pojazdu oraz na naklejce umieszczonej na słupku (od strony kierowcy) lub pod klapką wlewu paliwa. Producenci podają, że planując szybką jazdę warto zwiększyć ciśnienie, jednak jest to górna rekomendowana wartość, której nie należy przekraczać.

Zbyt wysokie ciśnienie w oponach grozi przede wszystkim pęknięciem opony po najechaniu na jakąś nierówność, ostry kamień czy po prostu w trakcie przejazdu przez torowisko. Poza tym utrzymywanie bardzo wysokiego ciśnienia zmniejsza powierzchnię styku opony z jezdnią, co oczywiście ma pozytywny wpływ na spalanie, natomiast fatalnie odbija się na skuteczności hamowania.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie