Jak nie zasnąć podczas nocnej jazdy?

Jerzy Biernacki
02.01.2024

Nocne podróże samochodem są bardzo niekomfortowe i niebezpieczne. Główne ryzyko stanowi to, że kierowca może zupełnie nieświadomie zasnąć za kółkiem, co z reguły kończy się groźnym wypadkiem -również tragicznym w skutkach. Jeśli nie masz wyjścia i musisz jechać nocą, to poznaj sposoby na to, jak nie zasnąć za kierownicą.

Drzemka przed jazdą

Przed podróżą koniecznie utnij sobie drzemkę. Nie musisz przespać kilku godzin – bardzo dobrą regenerację organizmu zapewni już około półgodzinna drzemka, która powinna wystarczyć na dobre 2-3 godziny spokojnej jazdy.

Chłodny nawiew

Zadbaj o to, aby w samochodzie nie było zbyt gorąco. Optymalna jest temperatura około 19 stopni. Jeśli pasażerom będzie za chłodno, to zaproponuj, aby okryli się kocykami. Ważne, że chłodne powietrze działa otrzeźwiająco na kierowcę.

Częste przerwy w podróży

Niezależnie od tego, jak bardzo się spieszysz, musisz robić sobie przerwy w jeździe, co jest szczególnie ważne w godzinach nocnych. Zatrzymuj się co około 2 godziny, wykorzystując ten czas na gimnastykę, toaletę, przemycie twarzy chłodną wodą.

Nie odmawiaj sobie drzemki na postoju!

Jeśli czujesz, że zaraz zaśniesz, to natychmiast się zatrzymaj i utnij sobie drzemkę w bezpiecznym miejscu, na przykład na stacji benzynowej. 10-15 minut drzemki potrafi zdziałać cuda!

Staraj się nie jeść niczego ciężkostrawnego

Czyli zrezygnuj z hot dogów, kebabu czy zapiekanki na stacji. Takie potrawy rozleniwiają i działają usypiająco. Lepszym wyborem są lekkostrawne przekąski. W podróży miej też pod ręką coś słodkiego, na przykład batonik energetyczny dla sportowców. W ostateczności sięgnij po tzw. energetyk, byle z tym nie przesadzać – takie napoje mają fatalny wpływ na układ krwionośny i pracę mózgu.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie