Box dachowy jest bardzo funkcjonalnym elementem wyposażenia, który przede wszystkim znacząca zwiększa przestrzeń bagażową pojazdu. Najczęściej przewozimy w nim sprzęt narciarski oraz bagaże rodziny na długie wakacje. W przypadku jazdy z boxem na dachu obowiązują zasady, których warto przestrzegać, aby zadbać o bezpieczeństwo swoje, pasażerów i innych użytkowników dróg. Te najważniejsze omawiamy w naszym poradniku.
To podstawa bezpiecznej jazdy z boxem na dachu. Musisz mieć pewność, że box został solidnie przymocowany do belek bagażnika dachowego, dlatego montaż przeprowadź zgodnie z instrukcją lub – gdy nie masz w tym doświadczenia – poproś o pomoc fachowców ze sklepu z boxami. Prawidłowo zamontowany box nie może się przesuwać ani nadmiernie wyginać podczas szarpania na postoju.
Każdy box dachowy ma określoną przez producenta ładowność – najczęściej od 50 do 75 kilogramów. Pamiętaj jednak, że swoją ładowność ma także dach pojazdu. Jeśli box waży 10 kilogramów, a bagażnik dachowy kolejne 2 kilogramy, to przy ładowności wynoszącej 100 kilogramów zostanie Ci do dyspozycji jeszcze 88 kilogramów.
Ważne!
Nigdy nie przekraczaj wartości podanej przez producenta, ponieważ przeładowanie może skutkować nawet oderwaniem się boxu podczas jazdy.
W trasie należy sobie robić przerwę co około 2 godziny jazdy. Wykorzystaj tę okazję do tego, aby sprawdzić mocowanie boxu i ewentualnie dociągnąć zaczepy, które mogły się nieco poluzować pod wpływem oporów powietrza. Dodatkowo sprawdź zamknięcia, szczególnie jeśli box posiada dodatkowe zamki w przedniej części.
Zdecydowana większość boxów dachowych dostępnych na polskim rynku może być przewożona z maksymalną prędkością do 130 kilometrów na godzinę. Nie bagatelizuj tego zalecenia i nie szarżuj, nawet na autostradzie. Pamiętaj, że na box działają ogromne siły, dlatego wystarczy silniejszy podmuch wiatru, aby podczas jazdy z dużą prędkością doszło nawet do otwarcia klapy i wysypania się bagaży na jezdnię, co jest skrajnie niebezpieczne.