Jak jeździć bezpiecznie z boxem na dachu?

Remigisz Szulc
22.03.2021

Box dachowy jest bardzo funkcjonalnym elementem wyposażenia, który przede wszystkim znacząca zwiększa przestrzeń bagażową pojazdu. Najczęściej przewozimy w nim sprzęt narciarski oraz bagaże rodziny na długie wakacje. W przypadku jazdy z boxem na dachu obowiązują zasady, których warto przestrzegać, aby zadbać o bezpieczeństwo swoje, pasażerów i innych użytkowników dróg. Te najważniejsze omawiamy w naszym poradniku.

Porządny montaż

To podstawa bezpiecznej jazdy z boxem na dachu. Musisz mieć pewność, że box został solidnie przymocowany do belek bagażnika dachowego, dlatego montaż przeprowadź zgodnie z instrukcją lub – gdy nie masz w tym doświadczenia – poproś o pomoc fachowców ze sklepu z boxami. Prawidłowo zamontowany box nie może się przesuwać ani nadmiernie wyginać podczas szarpania na postoju.

Bez przeładowywania

Każdy box dachowy ma określoną przez producenta ładowność – najczęściej od 50 do 75 kilogramów. Pamiętaj jednak, że swoją ładowność ma także dach pojazdu. Jeśli box waży 10 kilogramów, a bagażnik dachowy kolejne 2 kilogramy, to przy ładowności wynoszącej 100 kilogramów zostanie Ci do dyspozycji jeszcze 88 kilogramów.

Ważne!

Nigdy nie przekraczaj wartości podanej przez producenta, ponieważ przeładowanie może skutkować nawet oderwaniem się boxu podczas jazdy.

Sprawdzaj mocowanie boxu na każdym postoju

W trasie należy sobie robić przerwę co około 2 godziny jazdy. Wykorzystaj tę okazję do tego, aby sprawdzić mocowanie boxu i ewentualnie dociągnąć zaczepy, które mogły się nieco poluzować pod wpływem oporów powietrza. Dodatkowo sprawdź zamknięcia, szczególnie jeśli box posiada dodatkowe zamki w przedniej części.

Ogranicz prędkość do zalecanej przez producenta

Zdecydowana większość boxów dachowych dostępnych na polskim rynku może być przewożona z maksymalną prędkością do 130 kilometrów na godzinę. Nie bagatelizuj tego zalecenia i nie szarżuj, nawet na autostradzie. Pamiętaj, że na box działają ogromne siły, dlatego wystarczy silniejszy podmuch wiatru, aby podczas jazdy z dużą prędkością doszło nawet do otwarcia klapy i wysypania się bagaży na jezdnię, co jest skrajnie niebezpieczne.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.