Jak długo można jechać na przebitej oponie typu run flat?

Jerzy Biernacki
02.02.2024

Opony typu run flat zostały zaprojektowane w taki sposób, aby możliwe było kontynuowanie jazdy nawet po ich przebiciu. Jest to ogromne udogodnienie z punktu widzenia kierowcy, któremu zdarzyło się „złapać kapcia”. Pytanie tylko, jak długo można kontynuować taką podróż? Odpowiedzi poszukaj w naszym poradniku.

Dystans nie jest nieograniczony

Dokładne parametry wytrzymałości opony typu run flat podaje jej producent, natomiast średnio można przyjąć, że takie opony pozwalają na przejechanie od 50 do 100 kilometrów po przebiciu.

Ostateczny dystans zależy od konkretnego modelu opony oraz warunków jazdy, takich jak prędkość, obciążenie pojazdu czy temperatura asfaltu.

Ograniczenie prędkości

Pamiętajmy, że jadąc na przebitej oponie typu run flat należy znacząco zredukować prędkość do zalecanych maksymalnie 80 km/h. Taka opona przy wyższych prędkościach może się zachowywać nieprzewidywalnie i stwarzać zagrożenie na drodze.

Po przebiciu opony typu run flat najlepiej jest kierować się prosto do zakładu wulkanizacyjnego, co być może pozwoli ją jeszcze uratować (naprawić). W większości przypadków jednak kończy się to wymianą dwóch opon na tej samej osi.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie