Jak dbać o turbosprężarkę? 5 zachowań kierowcy, które przedłużą jej życie

Jerzy Biernacki
03.10.2015

Turbosprężarka jest takim elementem samochodu, który budzi wyjątkowo ambiwalentne uczucia. Z jednej strony ją uwielbiamy, bo zapewnia autu świetne osiągi i wysoką moc już od niskich obrotów. Niestety, ta część bardzo często ulega awariom. Kosztownym awariom, należy dodać. Warto jednak pamiętać, że na to, jak długo turbosprężarka w naszym aucie będzie pracować bezproblemowo, największy wpływ mamy my sami. Od zachowań kierowcy zależy bowiem kondycja tego elementu. Mechanicy potwierdzają, że awarie spowodowane złą jakością samej turbosprężarki należą do rzadkości. Dużo częściej winny jest po prostu właściciel auta. Jak dbać o turbosprężarkę? Mamy dla Was 5 niezawodnych porad.

  1. Po ostrej jeździe daj jej chwilę odpocząć – nagminnym błędem popełnianym przez kierowców jest natychmiastowe wyłączanie silnika tuż po szybkiej jeździe. W ten sposób uniemożliwiamy turbosprężarce schłodzenie – przypominamy, że niezbędny jest do tego przepływ oleju. W momencie unieruchomienia silnika następuje gwałtowne przerwanie dopływu oleju do turbosprężarki, a w efekcie może dojść do jej przegrzania. Jeśli więc wcześniej gnaliśmy autostradą 160 km/h, to po zatrzymaniu pozwólmy silnikowi popracować przez minutę na wolnych obrotach. To z pewnością przedłuży życie turbosprężarce.
  2. „Nie pałuj” na zimnym silniku – zbyt ostre traktowanie silnika, który ma za sobą długi postój, bardzo źle wpływa na jego stan, a także przekłada się na przyspieszone zużycie turbosprężarki. Znów chodzi o olej – zimny lubryfikant jest zbyt gęsty, aby dotrzeć we wszystkie zakamarki. W silniku gwałtownie wzrasta więc ciśnienie. Takie postępowanie nie służy turbosprężarce i prędzej czy później spowoduje jej awarię.
  3. Dbaj o częstą wymianę oleju – oleju dobrej jakości! Nowoczesne silniki wymagają stosowania bardzo wydajnych olejów, najlepiej dedykowanych jednostkom diesla lub benzynowym. Stan oleju ma kolosalne znaczenie dla kondycji turbosprężarki, przez którą stale przepływa. Dlatego auta korzystające z dobrodziejstw tego elementu powinny mieć często zmieniany olej – nawet co 10-15 tysięcy kilometrów. Szczególnie, jeśli jeżdżą głównie w mieście.
  4. Regularnie wymieniaj filtr powietrza – to absolutna podstawa prawidłowej eksploatacji turbosprężarki. Powietrze dociera do niej po jego oczyszczeniu przez filtr, który bardzo szybko ulega zabrudzeniu – wiedzą o tym kierowcy użytkujący swoje auta w miastach. Jeśli filtr będzie zbyt zanieczyszczony, w końcu przestanie spełniać swoją rolę. Do turbosprężarki będzie docierać dużo mniej powietrza lub będzie ono pełne brudów i innych ciał stałych. Efekt jest łatwy do przewidzenia, a jest nim znaczne skrócenie żywotności tego elementu.
  5. Stosuj paliwo dobrej jakości – ma to szczególne znaczenie w przypadku aut wyposażonych w nowoczesne turbosprężarki o zmiennej geometrii łopatek. Są one bardzo wydajne, ale do prawidłowej pracy potrzebują nie tylko znakomitego oleju – również odpowiedniego paliwa. Dobrze jest więc co jakiś czas zatankować uszlachetniony olej napędowy czy benzynę. W ten sposób zadbamy też o kondycję wtryskiwaczy.

Są to bardzo proste porady, do których stosowania warto się przyzwyczaić. W ten sposób bowiem naprawdę zapracujemy sobie na znaczne przedłużenie żywotności turbosprężarki. Pamiętajcie, że wymiana tego elementu na nowy jest niezwykle kosztowna i idzie w tysiące złotych.

 

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie