Jak dbać o szyberdach w samochodzie?

Krzysztof Jagielski
31.05.2022

Samochody z szyberdachem były hitem w latach 90. XX wieku. Dziś ten element wyposażenia nie robi aż takiego wrażenia – chyba, że mówimy o tzw. panoramicznym, otwieranym dachu. Bez wątpienia jest to gadżet, który może się podobać, natomiast decydując się na zakup samochodu z szyberdachem trzeba wiedzieć, jak prawidłowo dbać o ten element. Kilka wskazówek znajdziesz w naszym poradniku.

Używaj szyberdachu!

To podstawowa zasada, do której wielu właścicieli niestety się nie stosuje. Jeśli wydaje Ci się, rzadkie używanie szyberdachu przedłuży mu „życie”, to jesteś w błędzie. Tak naprawdę jest to prosta droga do tego, aby narobić sobie kłopotów i wydać mnóstwo pieniędzy na naprawę.

Pamiętaj więc: używaj szyberdachu regularnie, na przykład wiosną i jesienią w zastępstwie dla klimatyzacji. Zimą natomiast raz w tygodniu otwórz szyberdach na każdym ustawieniu (przy dodatniej temperaturze).

Smarowanie prowadnic

To ważna czynność eksploatacyjna, która może się realnie przyczynić do bezawaryjnej pracy szyberdachu przez wiele lat. Do smarowania prowadnic używaj specjalnego środka smarnego, który kupisz w ASO.

Nie lekceważ lekkich nieszczelności

Jeśli widzisz, że pojawia się woda (świadczą o tym plamy na podbitce) lub szyberdach świszczy podczas jazdy, to nie przechodź nad tym do porządku dziennego. Na tym etapie być może wystarczy zwykła regulacja. Gorzej, gdy nieszczelność będzie się powiększać i w pewnym momencie będziesz mieć w samochodzie powódź – straty będą ogromne.

Uwaga na korozję!

Tak, blacha wokół szyberdachu niestety lubi korodować, co często jest efektem zaniedbań ze strony właściciela. Staraj się regularnie czyścić lakier wokół szyberdachu, a gdy zauważysz odpryski od kamieni i pierwsze zalążki korozji, to reaguj natychmiast.

Oczyszczanie rynienki szyberdachu

Właśnie dlatego należy korzystać z szyberdachu przez cały rok, ponieważ tylko wtedy dostrzeżesz, ile liści i innych odpadów zbiera się w rynience. Usuwaj te śmieci, aby nie tylko nie dopuścić do zatarcia prowadnic, ale też korozji (szczególnie liście wiążą wilgoć, co jest szkodliwe dla karoserii).

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.