Jak często czyścić skórzaną tapicerkę w samochodzie?

Marek Szydełko
27.05.2024

Skórzana tapicerka nie jest już zarezerwowana wyłącznie dla klasy premium. Coraz częściej spotyka się ją w autach ze średniej półki cenowej. Bez wątpienia prezentuje się świetnie, o ile jest zadbana. Jeśli zastanawiasz się, jak często czyścić skórzaną tapicerkę w samochodzie, to mamy dla Ciebie kilka wskazówek.

Regularne odkurzanie

Zanim przejdziemy do właściwego czyszczenia, tapicerkę należy odkurzyć. Robimy to raz w tygodniu lub częściej, jeśli przewozisz w samochodzie dzieci czy różne brudzące przedmioty. Używaj końcówki z miękkim włosiem, aby nie uszkodzić skóry.

Czyszczenie

Dokładne czyszczenie skórzanych siedzeń zaleca się przeprowadzać co 3-6 miesięcy, w zależności od intensywności użytkowania oraz koloru skóry – te jaśniejsze wymagają częstszej pielęgnacji, ponieważ szybciej widać na nich zabrudzenia.

Do czyszczenia skóry używaj dedykowanego środka, który nie tylko usuwa zabrudzenia, ale też pielęgnuje materiał. W ostateczności możesz zastosować sposób z szarym mydłem rozpuszczonym w ciepłej wodzie.

Rada:

O konieczności czyszczenia skórzanej tapicerki świadczy jej świecąca faktura.

Nawilżanie

Po każdym dokładnym czyszczeniu skórzaną tapicerkę należy odpowiednio nawilżyć. Używanie specjalistycznych balsamów lub kremów do skóry pomaga zachować elastyczność materiału, zapobiega pękaniu i odnawia wygląd tapicerki. Jeśli zależy Ci na tym, aby skóra prezentowała się świetnie przez lata, to ta czynność jest obowiązkowa.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie