Inteligentny Asystent Prędkości (ISA) – co to takiego?

Antoni Kwapisz
16.05.2024

Nowoczesna technologia coraz śmielej wkracza do branży motoryzacyjnej, wprowadzając innowacje, które mają na celu zwiększenie bezpieczeństwa na drogach. Jednym z takich rozwiązań jest system ISA (Intelligent Speed Assistant), czyli inteligentny asystent prędkości, który stał się obowiązkowym wyposażeniem każdego nowego modelu samochodu homologowanego od 6 lipca 2022 roku i sprzedawanego na terytorium Unii Europejskiej.

Jak działa system ISA?

System ISA łączy funkcje aktywnego tempomatu, układu rozpoznawania znaków drogowych oraz nawigacji satelitarnej. Jego głównym zadaniem jest analiza dopuszczalnej prędkości na danej drodze oraz aktualnej prędkości pojazdu. Jeśli kierowca przekroczy limit prędkości, system zareaguje sygnałem dźwiękowym oraz migającą ikonką na desce rozdzielczej, informując o naruszeniu.

W sytuacji, gdy samochód jest wyposażony w aktywny tempomat, ISA potrafi zareagować na zaobserwowane ograniczenie prędkości, które jest niższe niż aktualna szybkość pojazdu. System zaproponuje wówczas zmianę i po zatwierdzeniu przez kierowcę, ustawi nowy limit prędkości w tempomacie.

To kierowca nadal decyduje

Chociaż ISA jest pomocny, to jednak nie zawsze działa bezbłędnie. Warunki drogowe, takie jak silne opady czy słaba widoczność, mogą wpłynąć na nieprawidłowe działanie systemu. Ponadto, problemem może okazać się nieczytelność znaków drogowych lub ich tymczasowa obecność związana z pracami drogowymi.

System ISA po każdym uruchomieniu silnika aktywuje się automatycznie, jednak kierowca ma możliwość jego dezaktywacji za pomocą funkcji w komputerze pokładowym lub dedykowanego przycisku.

Dodajmy, że od 7 lipca 2024 roku system ISA stanie się standardowym wyposażeniem w każdym nowym pojeździe, nie tylko w modelach homologowanych po lipcu 2022.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie