Indeks prędkości opon – co to takiego?

Remigisz Szulc
03.10.2022

Indeks prędkości opon to bardzo ważny, a przy tym często lekceważony przez kierowców parametr. Należy na to zwrócić baczną uwagę przy wyborze nowych opon samochodowych. Indeks określa konkretna litera alfabetu umieszczona na boku opony, zwykle tuż po jej rozmiarze. Czym właściwie jest indeks prędkości opon? Jakie indeksy wyróżniają producenci ogumienia? Dowiesz się tego z naszego poradnika.

Indeks prędkości opon to kluczowa informacja dla kierowcy

Indeks prędkości to – w dużym uproszczeniu – informacja, do jakiej prędkości dana opona zapewnia odpowiedni poziom bezpieczeństwa oraz zachowanie jej właściwości. Oblicza się go w testach laboratoryjnych, dlatego należy do tego podchodzić z dużym dystansem.

To, że dana opona ma indeks dopuszczający jazdę z prędkością np. 300 km/h nie oznacza, że jadąc tak szybko możemy się czuć bezpiecznie.

Warto natomiast podkreślić, że im wyższy indeks prędkości, tym opona powinna zachowywać się lepiej na drodze. Ogumienie z wysokim indeksem jest stabilniejsze, pewniejsze w zakrętach i z reguły zapewnia krótszą drogę hamowania.

Rodzaje indeksów prędkości opon

Wyróżnia się łącznie 14 indeksów opon. Na rynku dominuje ogumienie o indeksie:

  • T – do 190 km/h
  • U – do 200 km/h
  • H – do 210 km/h
  • V – do 240 km/h
  • W – do 270 km/h
  • Y – do 300 km/h

Czy można zastosować w pojeździe opony z innym indeksem niż zalecany przez producenta?

Taka zmiana nie jest dobrym pomysłem. Najlepiej jest zawsze trzymać się zaleceń producenta, który wskazuje, jaki indeks prędkości powinny mieć opony zastosowane w danym modelu samochodu. Pamiętajmy, że zmiana indeksu może przynieść zupełnie niespodziewane efekty na drodze.

O ile w przypadku samochodów małych i o słabszych osiągach nie powinno być wielkiej różnicy między jazdą na oponach o indeksie np. H a V, o tyle zupełnie inaczej wygląda to w samochodach wyższej klasy, z mocnymi jednostkami napędowymi. W skrajnym przypadku opona o niższym od zalecanego indeksie prędkości może nawet ulec uszkodzeniu podczas bardzo szybkiej i agresywnej jazdy.

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.