Ile kosztuje montaż haka holowniczego?

Andrzej Winnicki
20.03.2024

Hak holowniczy to przydatny element wyposażenia samochodu. Nie każde auto wyjeżdża z nim z fabryki, dlatego wielu właścicieli decyduje się na indywidualny montaż haka w niezależnym warsztacie. Ile to kosztuje? Odpowiedzi poszukaj w naszym poradniku.

Wiele zależy od typu haka holowniczego

Na koszt montażu haka kluczowy wpływ ma cena samego elementu. Jeśli dysponujesz ograniczonym budżetem, to zdecyduj się na tzw. hak stały, który jest najtańszy, ale też najbardziej kłopotliwy w obsłudze.

Wariantem pośrednim jest montaż haka półautomatycznego lub automatycznego.

Najdroższa opcja to montaż haka elektrycznego, co najczęściej powierza się autoryzowanemu serwisowi danej marki.

Poziom skomplikowania montażu

Zwykle sam montaż haka kosztuje od około 500 do 1000 zł, przy czym ta droższa opcja dotyczy sytuacji, w której założenie elementu wymaga dodatkowych prac – na przykład podcięcia zderzaka, zdemontowania zbiornika paliwa czy niektórych elementów zawieszenia.

Instalacja elektryczna

Do kosztu montażu haka holowniczego trzeba oczywiście doliczyć elementy instalacji elektrycznej, czyli przede wszystkim wiązkę. Jeśli planujesz holować przyczepę kempingową lub przewozić rowery na bagażniku na hak, to potrzebujesz wiązki 13-pinowej (m.in. ze światłem wstecznym), co podraża koszt instalacji.

Z jakimi kosztami musisz się liczyć?

Przeciętny koszt montażu haka holowniczego (hak, wiązka i robocizna) to:

  • Od około 1500 zł w przypadku haka stałego.
  • Od około 2500 zł w przypadku haka półautomatycznego lub automatycznego.
  • Od około 4000 zł w przypadku haka elektrycznego (fabryczny).

Tanio zatem nie jest, natomiast jeśli rzeczywiście potrzebujesz tego elementu, to akurat na jakości haka, wiązki i samego montażu naprawdę nie warto oszczędzać.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie