Gdzie szukać części do tuningu auta?

Remigisz Szulc
22.02.2021

Tuningowanie samochodu wcale nie musi oznaczać jego oszpecenia. Jest wiele renomowanych firm, które dostarczają efektowne elementy np. nadwozia, dzięki którym można z gustem stworzyć niepowtarzalny projekt motoryzacyjny. Grunt to widzieć, gdzie szukać części do tuningu. Ich źródeł jest całkiem sporo, a te najlepsze i najzasobniejsze opisujemy w naszym poradniku.

ASO

Zaskoczony? Autoryzowana Stacja Obsługi jest naprawdę dobrym adresem dla osób, które szukają części do tuningu samochodu. Zaznaczamy jednak, że mówimy tutaj wyłącznie o częściach oryginalnych, na przykład oferowanych do limitowanych serii konkretnych modeli. Nie ma więc mowy o tym, aby w oparciu o takie elementy zbudować całkowicie unikalny projekt – ale to nie dla każdego musi być nadrzędny cel. Jeśli np. celujesz w zachowanie oryginalnego wyglądu samochodu, ale chcesz mu dodać nieco pazura, to możesz np. kupić fabryczne felgi aluminiowe w większym rozmiarze.

Ceny? Zazwyczaj szokują, jak to w ASO, ale czasami można dać się pozytywnie zaskoczyć. Poluj na różne akcje promocyjne, w ramach których stacje obsługi często oferują rabaty na poziomie 30-40%.

Zagraniczne aukcje internetowe

To prawdziwa kopalnia ciekawych elementów do tuningu. Szczególnie interesująco prezentują się tutaj aukcje w Japonii czy w Wielkiej Brytanii, ale też w USA. Trafiają na nie części od limitowanych serii samochodów lub produkowane na zamówienie, a więc prezentujące bardzo wysoką jakość i świetną estetykę. Często takie elementy można wylicytować dosłownie za grosze – zwłaszcza, jeśli jesteś znawcą tematu i potrafisz wynaleźć prawdziwe perełki.

Szroty

Nie ma co liczyć na to, że znajdziesz na nich mnóstwo atrakcyjnych elementów do tuningu, ale czasami da się trafić na fajne znaleziska. Szczególnie dotyczy to podzespołów mechanicznych, elementów wydechu czy rzadkich elementów karoseryjnych, jak lotki, progi, profilowane maski etc.

Zagraniczne place

Mamy tutaj na myśli wielkie autokomisy, których pełno w np. niedalekim Berlinie. Czasami można tam znaleźć kompletnie zaniedbane, ale unikalne modele samochodów, które nie nadają się już do reanimacji, za to śmiało mogą pełnić funkcję tzw. dawców części. Warto polować na takie okazje, bo zdarza się, że za kilkaset euro uda się „wyrwać” motoryzacyjny unikat.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie