Folia, czyli szybki sposobów na zmianę koloru nadwozia

Krzysztof Jagielski
21.02.2023

Foliowanie nadwozia to jedna z najpopularniejszych metod tuningu auta. Decydują się na to przede wszystkim osoby chcące zyskać nowy kolor nadwozia czy bardzo fajny, matowy efekt. Folia ma kilka ważnych zalet, ale też wady, z których warto sobie zdawać sprawę. Po szczegóły zapraszamy do naszego artykułu.

Dlaczego folia? Co przemawia za tą metodą?

Olbrzymia popularność zabiegu foliowania samochodu wynika z faktu, iż jest to o wiele tańsza metoda na zmianę koloru nadwozia auta w porównaniu z klasycznym lakierowaniem. Różnica na całym pojeździe może sięgnąć nawet kilku tysięcy złotych. Poza tym zachowujemy oryginalny lakier, co będzie mieć znaczenie przy odsprzedaży samochodu.

Kolejną zaletą jest fakt, iż mamy do wyboru ogromną liczbę wariantów kolorystycznych. Folia pozwala uzyskać właściwie dowolny efekt, na przykład kameleona, co nie byłoby możliwe przy wykorzystaniu technologii lakierowania.

Nie bez znaczenia jest czas. Foliowanie całego nadwozia, nawet z wnękami, jest o wiele szybsze niż lakierowanie. Poza tym po foliowaniu auto jest gotowe do normalnej eksploatacji, nie trzeba czekać np. z myciem czy wyjazdem w trasę do momentu utwardzenia się lakieru.

Nie zapominajmy również o tym, że folia stanowi dodatkową ochronę karoserii czy to przed procesami korozyjnymi, czy zarysowaniem i wgnieceniem (typowe szkody parkingowe).

Zanim zdecydujesz się na folię

Foliowanie nadwozia, zwłaszcza całego i z wnękami, to spory koszt, który może przekroczyć 10 000 zł. Wszystko zależy od wyboru folii, jakości wykonania usługi oraz oczywiście wielkości samochodu i poziomu skomplikowania elementów karoseryjnych.

Poza tym trzeba sobie zdawać sprawę, że folia to nie fabryczny lakier. Nawet perfekcyjne wykonawstwo nie gwarantuje, że po jakimś czasie pod folią nie zaczną się tworzyć pęcherzyki powietrza, że w którymś miejscu folia się delikatnie nie poszarpie itd. Nie licz na to, że będzie to rozwiązanie na wiele lat.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie