Duże felgi aluminiowe, czyli podstawa tuningu optycznego. O czym musisz tutaj pamiętać?

Remigisz Szulc
10.02.2021

Tuning optyczny jest bardzo popularnym sposobem na uatrakcyjnienie wyglądu pojazdu i nadanie mu indywidualnego charakteru. Nie każdy oczywiście może sobie pozwolić na totalną rewolucję, co jednak niekoniecznie jest potrzebne. Świetny efekt daje już zmiana oryginalnych felg na takie w dużym rozmiarze, np. 20 cali i o atrakcyjnym wzorze. Tego typu felgi aluminiowe można kupić już za około 4000 złotych za komplet. Jeśli masz taki plan, to najpierw poznaj podstawowe zasady, których trzeba przestrzegać.

Najpierw zajrzyj do książki obsługi pojazdu

Dowiesz się z niej, jaki największy rozmiar felg przewidział producent w danym modelu. Jeśli zdecydujesz się na większe, to najprawdopodobniej nie obejdzie się bez przeróbek. W przeciwnym razie może dojść do sytuacji, w której koła podczas skręcania będą obcierać o nadkola.

Dodatkowo zwróć uwagę na wymiary montażowe felg, aby nie doszło do sytuacji, w której zaraz po zakupie będziesz musiał oddać felgi do tokarza, by powiększyć otwór centrujący (ewentualnie stosować pierścienie).

Nie kupuj felg z niewiadomego źródła

Na rynku znajdziemy zatrzęsienie efektownych felg aluminiowych z drugiej ręki, które na zdjęciach mogą wyglądać, jak nowe. Radzimy natomiast, aby takiego zakupu nigdy nie dokonywać na odległość. Lepiej jest poszukać felg w okolicy, by móc ocenić ich faktyczny stan przed zakupem. W końcu w grę wchodzą niemałe pieniądze.

Uważaj również na wyjątkowo atrakcyjne cenowo oferty sprzedaży felg aluminiowych, zwłaszcza oryginalnych. Potencjalnie mogą one pochodzić z kradzieży, dlatego kupując je staniesz się paserem. Najbezpieczniej będzie kupić felgi w zakładzie wulkanizacyjnym lub na forum miłośników danej marki.

Pamiętaj, że duże felgi = drogie opony

A nawet bardzo drogie. Ogumienie w rozmiarze na przykład 20 cali może być aż trzykrotnie droższe od takiego w rozmiarze 16 czy 17 cali. Miej tego świadomość, aby nie dochodziło później do sytuacji, że jeździsz przez cały rok na zniszczonych oponach, bo nie stać Cię na zakup nowego kompletu.

Duże felgi bardzo pogarszają komfort jazdy

To bardzo ważna informacja dla każdego, kto rozważa zakup felg aluminiowych w dużym rozmiarze. Poza efektownym wyglądem mają one w zasadzie same wady i kiepsko sprawdzają się na polskich drogach, a już szczególnie w mieście. Przekonasz się o tym podczas pierwszego przejazdu przez torowisko tramwajowe.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.