Drgania w samochodzie drastycznie obniżają bezpieczeństwo jazdy! Dlaczego?

Piotr Kowalczyk
17.04.2023

Gdy kierowca zaczyna odczuwać drgania samochodu w czasie jazdy, to z reguły przez dłuższy czas obserwuje ten objaw i próbuje wydedukować, co może być jego przyczyną. Lekceważenie drgań to proszenie się o kłopoty. Chodzi nie tylko o ryzyko wystąpienia poważnej awarii w aucie, ale również o drastyczne obniżenie bezpieczeństwa jazdy. Wyjaśniamy to w naszym artykule.

Drgania dekoncentrują kierowcę

Czując drgania nadwozia czy kierownicy, zwłaszcza bardzo wyraźne, kierowca zawsze będzie analizować, co może być ich przyczyną. Jeśli jesteś wyczulony na tym punkcie, to będzie Ci bardzo trudno skupić myśli na czymkolwiek innym. To dekoncentruje i tym samym opóźnia Twoje reakcje za kierownicą. Dłuższa jazda w takim stanie jest bardzo niebezpieczna i może być bezpośrednią przyczyną kolizji czy nawet poważnego wypadku.

Drgania mogą usypiać!

Choć może się to wydawać nieprawdopodobne, to w rzeczywistości delikatne drgania karoserii, zwłaszcza przenoszone na fotel kierowcy, mogą działać usypiająco. Jeśli planujesz dłuższą trasę, a już szczególnie w godzinach nocnych czy nad ranem, to bezwzględnie najpierw usuń przyczynę drgań w pojeździe.

Drgania świadczą o jakimś problemie, który może mieć wpływ na zachowanie samochodu

Przyczyn, dla których kierowca wyczuwa drgania w czasie jazdy, może być wiele – od problemu z kołami (niewyważenie, uszkodzona opona), przez usterkę zawieszenia, aż po defekt skrzyni biegów czy innego elementu w układzie przeniesienia napędu.

Jedno jest pewne: drgań nie można bagatelizować. Jeśli wina leży po stronie uszkodzonej opony czy niedokręconego koła, to łatwo jest sobie wyobrazić, czym może się to skończyć w czasie jazdy z dużą prędkością.

Irytacja z powodu obniżenia komfortu jazdy

Jeśli drgania są wyraźnie wyczuwalne, a wręcz się nasilają, to prędzej czy później zaczną Cię irytować. To z kolei rodzi frustrację, ponieważ nie możesz się cieszyć dobrym komfortem jazdy. Efekt? Tendencja do agresywnego zachowania za kółkiem, wykonywania nieprzewidywalnych manewrów i przekraczania prędkości. Nie musimy chyba tłumaczyć, że ma to bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo jazdy.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie