Dlaczego warto zdecydować się na fabryczny tuning samochodu?

Mateusz Nowak
29.03.2021

Producenci samochodów bardzo często oferują nie tylko limitowane wersje swoich modeli, ale także usługę fabrycznego tuningu – zarówno optycznego, jak i zwiększającego osiągi pojazdu. Decyduje się na to stosunkowo niewielu nabywców, przede wszystkim z uwagi na wysokie koszty. Warto natomiast wziąć to pod uwagę, nawet już po wyjechaniu autem z salonu. Dlaczego fabryczny tuning samochodu jest dobrym pomysłem? Oto najważniejsze argumenty.

Zachowanie gwarancji na samochód

Jest to jedna z głównych zalet fabrycznego tuningu – oferują go między innymi Volvo, Mercedes-Benz czy Audi. Decydując się na przeprowadzenie tuningu, choćby tylko zmianę mapy wtrysku, w niezależnym warsztacie trzeba się liczyć z automatyczną utratą gwarancji na silnik oraz osprzęt. Skorzystanie z oferty producenta chroni przed tym, co jest bardzo ważne z punktu widzenia właścicieli nowych lub prawie nowych pojazdów.

Gwarancja na przeprowadzone modyfikacje

Sama usługa tuningu także jest objęta gwarancją, dzięki czemu mamy pewność, że gdyby np. z autem zaczęło się dziać coś złego lub po przeprowadzeniu tuningu moc wzrosłaby nieodczuwalnie, to producent ma obowiązek uznać roszczenie klienta. Z niezależnymi warsztatami niestety bywa różnie – gwarancja często jest tylko „na papierze” i bardzo trudno jest ją wyegzekwować.

Kontrolowany wzrost mocy silnika

Tuning fabryczny ma również tę zaletę, że producent samochodu doskonale zna zarówno jednostkę napędową, jak i osprzęt oraz elektronikę. Wie zatem, na ile można sobie pozwolić w zakresie zwiększania mocy, aby z jednej strony zapewnić właścicielowi odczuwalnie lepsze wrażenia z jazdy, a z drugiej nie ryzykować podwyższoną awaryjnością pojazdu.

Nie oznacza to oczywiście, że tuning ma charakter wyłącznie symboliczny. Niektórzy producenci oferują właścicielom swoich pojazdów pokaźny przyrost mocy i momentu obrotowego, w praktyce trudny do osiągnięcia przez niezależny warsztat.

W przypadku tuningu optycznego – świetny wygląd

Producenci oferują nie tylko tuning mechaniczny/elektroniczny, ale także optyczny. To ciekawa propozycja dla klientów, którzy chcą znacząco poprawić wygląd samochodu, ale jednocześnie nie wyobrażają sobie stosowania nieoryginalnych części karoseryjnych czy np. kiczowatych naklejek, emblematów, folii, progów etc.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.