Dlaczego warto kupić kute felgi aluminiowe?

Piotr Kowalczyk
02.03.2020

Nie jest żadną tajemnicą, że felgi aluminiowe dodają autu sporo uroku. Mogą całkowicie odmienić wygląd nawet zupełnie zwykłego egzemplarza, stąd tak wielu kierowców szuka odpowiedniego modelu do swojego pojazdu. Zakup felg aluminiowych, zwłaszcza nowych, wiąże się oczywiście ze sporym wydatkiem, ale prawdziwy ból portfela odczują ci, którzy zdecydują się na kute felgi. Pomimo bardzo wysokiej ceny warto rozważyć ich zakup. Dlaczego? To wyjaśniamy w naszym poradniku.

Czym są kute felgi aluminiowe?

Jak sama nazwa wskazuje, są to felgi wykonane ręcznie, przy wykorzystaniu specjalnej technologii produkcji. Najpierw trzeba rozgrzać aluminium do wysokiej temperatury, a następnie uformować z niego kształt felgi. Kolejną czynnością jest uformowanie konkretnego kształtu i toczenie, by uzyskać pożądaną średnicę obręczy. Na sam koniec felgę się lakieruje na wybrany kolor – najczęściej na indywidualne zamówienie klienta.

Cała procedura jest dość czasochłonna i wymaga maksymalnego skupienia, a przy tym stałego kontrolowania wymiarów, parametrów technicznych oraz poprawności wzoru. Bardzo ważne jest przy tym to, aby cały czas sprawdzać właściwości aluminium, by nie dopuścić do osłabienia konstrukcji felgi.

Po co to wszystko?

Odpowiedź jest prosta: dla zagwarantowania maksymalnej możliwej trwałości obręczy. Kute felgi aluminiowe słusznie uchodzą za niemal niezniszczalne, a już szczególnie w porównaniu ze standardowymi modelami dostępnymi na półce sklepowej. Nieprzypadkowo właśnie takie felgi wykorzystuje się w motorsporcie, w tym w rajdach samochodowych WRC.

Obecnie kute felgi aluminiowe może zamówić każdy, kogo tylko na to stać. Cena pojedynczej obręczy jest kilkakrotnie wyższa niż standardowego „alusa”, co oczywiście odstrasza większość kierowców. Taki wydatek może się jednak opłacić.

Zalety kutych felg aluminiowych

Najważniejszą zaletą takich felg jest wspomniana już olbrzymia wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne. W normalnych warunkach miejskich kutej felgi praktycznie nie da się zniszczyć – no chyba, że ktoś z dużą prędkością wjechałby na wysoki krawężnik. Z tego też powodu inwestycję w takie felgi można polecić kierowcom, którzy często poruszają się po bardzo dziurawych drogach, a przy tym preferują agresywny styl jazdy.

Dodatkowo trzeba wspomnieć o tym, że kute felgi aluminiowe są bardzo lekkie, co może pozytywnie wpłynąć zarówno na prowadzenie pojazdu, jak i zużycie paliwa. No i nie zapominajmy o unikalnym wyglądzie, co dla wielu kierowców ma kluczowe znaczenie.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.