Dlaczego samochód użytkowany tylko w mieście należy co jakiś czas zabrać w trasę?

Mariusz Siwko
07.02.2024

Jeśli samochód służy Ci wyłącznie do dojazdów do pracy, 90% czasu spędzając w korkach i na wolnym toczeniu się od świateł do świateł, to wiedz, że takie warunki eksploatacji są wyjątkowo niekorzystne dla układu napędowego – przede wszystkim dla silnika. Każdy samochód użytkowany wyłącznie w mieście powinien raz na jakiś czas pojechać w trasę, która obejmuje minimum 30-40 kilometrowy odcinek, na którym można rozwinąć znaczną prędkość. Dowiedz się, dlaczego jest to tak ważne.

Okazja, by go „przepalić”

Tak zwane „przepalenie samochodu” wcale nie jest miejską legendą. Okazuje się, że każdy samochód powinien co jakiś czas mieć możliwość popracowania w warunkach szybkiego ruchu, a dotyczy to przede wszystkim silnika. Wchodzenie na wysokie obroty ma pozytywny wpływ na smarowanie elementów ruchomych jednostki napędowej, pozwalając również na wypalenie paliwa znajdującego się w oleju, a dolewanego przez układ wtryskowy w celu szybszego osiągnięcia optymalnej temperatury.

Nieużywane elementy zaczynają się psuć

Tutaj dobrym przykładem będzie skrzynia biegów, która w warunkach miejskich pracuje głównie na trzech, maksymalnie czterech przełożeniach. Zabierając auto w trasę możemy aktywować wszystkie biegi, co jest niezbędne dla zapewnienia sobie wieloletniej, bezawaryjnej eksploatacji przekładni.

Wypalenie sadzy

Tutaj mamy na myśli przede wszystkim samochody z silnikami diesla oraz nowoczesnymi jednostkami benzynowymi wyposażonymi w filtr cząstek stałych. Miejska eksploatacja jest dla nich wyjątkowo szkodliwa, dlatego warto regularnie, nawet raz w tygodniu, wybrać się autem na obwodnicę czy autostradę w celu przejechania kilkudziesięciu kilometrów z dużą, stałą prędkością. Pozwoli to udrożnić układ wydechowy i oczyszczania spalin.

Wykrycie usterek

Niektóre usterki ujawniają się tylko przy wyższych prędkościach czy podczas dynamicznego przyspieszania, dlatego nie da się ich wykryć w warunkach miejskich. Okazjonalny wyjazd samochodem w trasę pozwoli w porę zdiagnozować, że z autem jest coś nie tak i usunąć usterkę zanim wystąpią większe i kosztowniejsze szkody.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie