Dlaczego lepiej zmienić felgi na mniejszy rozmiar?

Krzysztof Jagielski
21.11.2022

Samochód na dużych felgach aluminiowych bez wątpienia prezentuje się bardzo efektownie. Wielu kierowców szuka takich wersji wyposażenia lub we własnym zakresie inwestuje w większe obręcze, aby poprawić design pojazdu. Z drugiej jednak strony trzeba sobie zdawać sprawę z tego, że duże felgi to niemal wyłącznie problemy. W naszym poradniku wyjaśniamy, dlaczego lepiej jest zmienić felgi na mniejsze.

Poprawi się komfort jazdy

Zmiana felg na mniejsze to gwarancja poprawienia komfortu jazdy, zwłaszcza po mieście i drogach powiatowych. Działa tutaj prosta zasada: im mniejsza średnica felgi, tym większy profil opony można zastosować, co ma bezpośrednie przełożenie na tłumienie drgań, dziur i innych nierówności.

Jeśli więc dziś narzekasz na komfort jazdy, masz wrażenie, że kolejny przejazd przez torowisko spowoduje wypadnięcie starych plomb, to poważnie zastanów się nad zmianą felg na mniejsze.

Unikniesz wysokich kosztów naprawy felg i elementów zawieszenia

Duże felgi prezentują się świetnie i z tym trudno dyskutować. Jednak coś za coś. Mając koła w dużym rozmiarze musisz się liczyć z bardzo wysokim ryzykiem uszkodzenia felgi na dziurze, podczas podjeżdżania pod krawężnik czy przejazdu przez torowisko.

Ucierpieć może nie tylko felga, ale też delikatne elementy zawieszenia, jak końcówki drążków czy tuleje wahacza.

Większy wybór opon w rozsądnych cenach

Praktycznym argumentem przemawiającym za zmianą felg na mniejsze jest to, że zyskasz o wiele większy wybór opon w popularnych rozmiarach. Przykładowo: jeśli dziś masz felgi z oponami w rozmiarze 245/40 R19, to dobre wiesz, że sensowne opony dostarczają wyłącznie marki premium, a ceny zaczynają się od 800 złotych za sztukę.

Wystarczy zejść o rozmiar niższej (mniejsza średnica), aby mieć możliwość dosłownie przebierania w oponach budżetowych i klasy średniej w dużo lepszych cenach.

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie