Diagnostyka komputerowa samochodu – na czym to polega?

Marek Szydełko
31.03.2016

Nowoczesne samochody to skomputeryzowane urządzenia, które znacznie usprawniają jazdę, a także pomagają w szybkim określeniu usterek pojazdu. Właśnie na nich bazuje nowoczesna diagnostyka komputerowa samochodu.

Podczas wizyty w serwisie można często usłyszeć od mechanika, że podłączy on auto do komputera i sprawdzi usterki – ma on wtedy na myśli diagnostykę komputerową, która pozwala na szybsze zlokalizowanie i usunięcie usterek. Może sprawdzać je również sam kierowca na desce rozdzielczej swojego auta, na przykład może ono poinformować i konieczności wymiany oleju lub spalonej żarówce, ale komputerowa diagnostyka pozwala też na znalezienie tych usterek, które nie są widoczne na pierwszy rzut oka.

Jak wykonuje się diagnostykę komputerową?

Dużą zaletą komputerowej diagnostyki samochodu jest możliwość sprawdzenia jego stanu technicznego bez konieczności naruszania jego konstrukcji – nie trzeba wobec tego dokonywać demontażu różnych elementów. Sprzęt wykorzystywany podczas diagnostyki najczęściej ma formę specjalnej stacji z laptopem, na którym znajduje się program diagnostyczny do aut danej marki. Dysponuje nim każdy autoryzowany serwis Honda czy innej marki, ale również mają je często warsztaty uniwersalne. Po podłączeniu auta do stacji diagnostycznej na ekranie komputera widać kody usterek oraz parametry pojazdu, co powoduje, że znacznie łatwiej znaleźć potencjalny powód usterki.

Diagnostyka komputerowa także przed kupnem auta

Warto też przypomnieć, że diagnostyka komputerowa jest wskazana przed zakupieniem używanego pojazdu – to właśnie dzięki niej będzie można sprawdzić dokładniej stan techniczny pojazdu. Dlatego też jeżeli wpadła ci w oko pozornie atrakcyjna Honda Civic serwis może wykonać dla ciebie diagnostykę, oczywiście, za zgodą sprzedającego. To dodatkowy koszt, ale niejednokrotnie pomaga w uniknięciu zakupu pojazdu, który tak naprawdę nie jest wart swojej ceny.

Zatem jeżeli pojawiają się usterki czy też przy zakupie używanego auta, skorzystanie z diagnostyki komputerowej to już mus. Dzięki takiemu nowoczesnemu rozwiązaniu można znacznie szybciej określić stan pojazdu, a tym samym także dokonać odpowiednich jego napraw.

Materiał prasowy.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.