Detailer aut - robota jak każda inna czy praca dla pasjonatów?

Antoni Kwapisz
29.03.2021

Profesja detailera samochodowego jest obecnie niezwykle pożądana na rynku pracy. Dziś wszyscy przywiązują znacznie większą uwagę do wyglądu i estetyki swoich pojazdów. Wiadomo, samochód zawsze stanowi pewnego rodzaju wizytówkę właściciela, dlatego pojazd, którym poruszamy się na co dzień, powinien być zawsze nie tylko sprawny, ale też zadbany i utrzymany w należytej czystości. Przyjrzyjmy się zatem pracy detailerów. Czy jest to trudne zajęcie? Czy można na tym dobrze zarobić? Czym powinien się wyróżniać dobry auto detailer?

Auto detailing - praca dla wytrwałych

Podstawa to pasja motoryzacyjna. Profesjonalny auto detailing w praktyce trwać może od kilkunastu do kilkudziesięciu godzin, a w skrajnych przypadkach prace nad odświeżeniem stanu technicznego i wizualnego samochodu trwać mogą nawet kilka dni. Dobry auto detailer zauważa efekty swojej pracy już po kilku dniach. Istotne jest, by działać sprawnie i szybko, tym bardziej, jeśli w kolejce do odświeżenia samochodu czekają kolejni klienci.

Wszak “czas to pieniądz”. Sprawdzony auto detailer do każdego przypadku podchodzi personalnie i nie stosuje jednego szablonu programowego w kwestii renowacji samochodu. Z autami jest jak z ludźmi - każde jest inne i wymaga odmiennego klucza do rozwiązania zagadki. 

Auto detailing - kto się sprawdzi jako pracownik? 

Praca w auto detailingu niesie ze sobą szereg określonych wymogów. Sprawdzą się w niej osoby o dużej sile fizycznej. Wiele godzin wytężonej pracy przy maszynach polerskich zawsze pozostawi ślad na naszej kondycji. Profesjonalny auto detailing przy procesach mycia pojazdów wymusza ciągłe kucanie i wstawanie, dlatego w tej branży najlepiej sprawdzają się pracownicy, którzy po godzinach uprawiają sport.

Wyrobiona i stale utrzymywana sprawność fizyczna pozwala na szybkie i efektywne wykonywanie nawet najbardziej skomplikowanych zadań. Praca auto detailera nie ogranicza się więc do kilkukrotnego machnięcia gąbką przy nadwoziu. Niezbędne jest, by zaopatrzyć się w specjalne, wełniane rękawice, pędzle czyszczące, wiadra, glinkę oraz mikrofibry  i szczotki osuszające. Nie ma znaczenia, czy pracownik zajmuje się detailingiem zewnętrznym czy wewnętrznym samochodu. W obu przypadkach mamy do czynienia z tak samo wytężoną gimnastyką. 

Praca detailera samochodowego i jej efekty 

Udane efekty pracy nad auto detailingiem dają zawsze najwięcej satysfakcji, zwłaszcza w sytuacjach, gdy udaje się nam doprowadzić do stanu używalności samochód, który wcześniej wszyscy skazali na straty. Są różne szkoły nauki auto detailingu. Wiedza teoretyczna to jedno, a praktyka to drugie. Każdy auto detailer musi wypracować swoją własną drogę, dzięki czemu nauczy się najwięcej.

W bogatej różnorodności motoryzacyjnej, przy wielu rodzajach lakierów samochodowych oraz przy odmiennych oczekiwaniach klientów nie da się określić jednego patentu na udany auto detailing. Praca auto detailera wiąże się z ciągłym poszukiwaniem, także na zasadzie prób i błędów. Przed przystąpieniem do pracy warto skonsultować z klientem, ile etapów ma mieć np. lakierowanie samochodu i jakie mamy progi cenowe. To pozwoli uniknąć wszelkich wątpliwości i niedopowiedzeń. 

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.