Dach panoramiczny – efektowny, ale kłopotliwy element samochodu

Mateusz Nowak
03.04.2023

Dach panoramiczny, nazywany po prostu panoramą, to jeden z najbardziej ekskluzywnych i tym samym pożądanych elementów wyposażenia auta. Najczęściej jest dostępny w samochodach wyższej klasy, w tym w SUV-ach i dużych kombi. Zwiększa ilość naturalnego światła w kabinie pojazdu, pozwala obserwować niebo w czasie jazdy (oczywiście tylko pasażerom), ma funkcję szyberdachu. Same zalety? Nie do końca. Dach panoramiczny okazuje się niestety dość problematyczny w codziennym użytkowaniu, a po szczegóły zapraszamy do naszego artykułu.

Szum, szum i jeszcze raz szum

Decydując się na zakup samochodu z panoramicznym dachem trzeba się pożegnać z najwyższym komfortem akustycznym. Okno dachowe zawsze generuje zwiększony szum, który może być dość uciążliwy w dalekiej trasie.

Niepokojący świst powietrza przy wyższej prędkości

Panorama niestety bardzo często wymaga regulacji, zwłaszcza wtedy, gdy okno jest co jakiś otwierane, szczególnie w czasie jazdy. O konieczności przeprowadzenia regulacji niezawodnie świadczy świst w czasie jazdy z większą prędkością, co sugeruje nieszczelność.

Konieczność konserwacji dachu

Właściciele samochodów z panoramą bardzo często to lekceważą, z czego biorą się później problemy z hałasem, przeciekaniem dachu czy nawet uszkodzeniem mechanizmu otwierania. Panorama wymaga regularnej konserwacji, w tym smarowania prowadnic i ślizgów oraz czyszczenia z brudu.

Uszkodzone okno dachowe to poważny problem

Do uszkodzenia panoramy na szczęście dochodzi stosunkowo rzadko, jednak nie jest to wcale mało prawdopodobne. Szklany dach jest o wiele bardziej narażony na zniszczenie w razie np. uderzenia konaru drzewa czy kamienia. W takiej sytuacji pozostanie już tylko wymiana całego elementu, co oznacza bardzo duże koszty.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie