Czym są felgi strukturalne?

Antoni Kwapisz
19.02.2023

Nie ma wątpliwości, że efektowne felgi od razu poprawiają design samochodu. Okazuje się jednak, że chcąc osiągnąć świetny efekt wizualny nie trzeba od razu inwestować dużych pieniędzy w felgi aluminiowe. Ciekawą alternatywą są felgi strukturalne, którym bliżej przyglądamy się w naszym poradniku.

Co trzeba wiedzieć o felgach strukturalnych?

Felgi strukturalne to po prostu felgi stalowe, które wyglądem do złudzenia przypominają aluminiowe. Mają atrakcyjny wzór (kilka ramion, zza których widać układ hamulcowy samochodu), mogą być pomalowane zarówno na czarno, jak i chromowane czy w kolorze aluminium.

Innymi słowy: felgi strukturalne biorą wszystko co najlepsze z felg stalowych i aluminiowych. Są coraz częściej oferowanym wyposażeniem opcjonalnym samochodów klasy A, B czy C, budząc spore zainteresowanie fanów tuningu optycznego.

Najważniejsze zalety felg strukturalnych

Bezsprzecznie najważniejszą zaletą felg strukturalnych jest to, że pomimo efektownego wyglądu zachowują parametry typowe dla felgi stalowej. Są bardziej odporne na odkształcenia, praktycznie nie pękają, dobrze radzą sobie podczas jazdy po dziurawej nawierzchni, bardzo trudno jest je uszkodzić, a w razie czego można je tanio naprawić.

Stąd felgi strukturalne powinny być rozpatrywane przez osoby, którym zależy na dobrym komforcie jazdy, a jednocześnie chcących zachować spokojną głowę w razie wjechania w jakąś głęboką dziurę czy najechania na wysoki krawężnik.

Warto również zauważyć, że felgi strukturalne są znacznie tańsze niż ich aluminiowe odpowiedniki. Z drugiej strony nie są tak efektowne, a przy tym ulegają procesom korozyjnym, co należy im zaliczyć jako wadę. 

Lepsze niż aluminiowe?

To oczywiście rzecz gustu, natomiast pod względem czysto estetycznym felgi aluminiowe wciąż pozostają wyborem numer jeden wśród osób inwestujących w tuning swojego pojazdu. Wynika to przede wszystkim z większej dostępności wzorów oraz bardziej efektownego designu „alusów”.

Felgi strukturalne mogą być natomiast ciekawym wyborem dla osób dysponujących ograniczonym budżetem, a szukających szybkiego sposobu na poprawienie wyglądu swojego samochodu – zwłaszcza, jeśli dziś auto jeździ na standardowych felgach stalowych z nieciekawymi kołpakami.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie